Bojovníci a smolaři Tour de France 2017

nabor

Tour de France 2017 je již minulostí. Stejně jako předchozí ročníky, zapíše se nám do paměti velkým množstvím zajímavých momentů. Každá etapa přinesla kromě strhující podívané také vždy nějakého bojovníka i smolaře. Pojďme si v následujících řádcích společně připomenout ty největší z nich.

Bojovníci

Komisaři při letošní Tour de France udělali mnoho kontroverzních rozhodnutí. A jinak tomu nebylo ani při vyhodnocování v „soutěži“ o největšího bojovníka závodu.

Tím se stal Warren Barguil z týmu Sunweb. Pětadvacetiletý držitel puntíkatého dresu pro nejlepšího vrchaře byl odměněn za své výkony v horách, kde podnikl několik úniků a připsal si také dvě etapová vítězství. Francouzskému jezdci forma na letošní Tour jednoznačně vyšla. Kromě vyhraných etap, sbíral body na vrchařských prémiích a často patřil k nejviditelnějším tvářím závodu.

Ačkoli byl Barguil jedním z největších bojovníků, jeho ocenění je mezi fanoušky bráno s určitou rezervou. Šestičlenná komise jury, která se mimochodem skládá z pěti Francouzů, ocenila domácího jezdce na úkor například Thomase De Gendta (Lotto-Soudal), který během letošního závodu útočil v jedenácti etapách a strávil v úniku více než 1000 kilometrů. Belgičana bylo hodně vidět v horách a na rozdíl od francouzského jezdce, také pracoval v rovinatých etapách pro týmového lídra André Greipela.

De Gendt se k celé situaci vyjádřil prostřednictvím týmového webu. Uvedl zde, že Barguil odjel fantastickou Tour a necítí vůči němu žádnou zášť. Skutečnost, že je v komisi pět Francouzů, však podle něj hrála obrovskou roli.

Smolaři

Celý 104. ročník Tour de France provázelo velké množství pádů a zranění. Vybrat tak největšího smolaře je opravdu velmi těžké.

Již při úvodní časovce se zranil, doposud v úžasné formě jezdící, Alejandro Valverde (Movistar), pro španělského jezdce tím skončila celá sezóna.

Během deváté etapy po pádu opustil závod Geraint Thomas (SKY), pro kterého to byla po Giru už druhá Grand Tour, kterou nedokončil.

Ve stejný den musel být po těžkém pádu odnesen na nosítkách i Richie Porte z BMC. Australan byl v předešlých měsících pasován do role největšího konkurenta Chrise Frooma a čekaly se od něj velké věci. Bohužel Tour i pro něj skončila předčasně.

Za největšího smolaře celé Tour jsme však vybrali Marcela Kittela. Rodák z Arnstadtu ovládl první spurtérský dojezd ve druhé etapě a všem ukázal, že letos jezdí ve velké formě. Když následně přidal další čtyři etapová vítězství a s komfortním náskokem držel zelený trikot, jasně dal najevo, že tato Tour je jen jeho. Jakmile později peloton zamířil z La Mure do Serre-Chevalier, nikdo netušil, že se tato etapa pro jezdce v zeleném stane osudnou. Kittel se zapletl do hromadného pádu, po kterém byl nucen ze závodu odstoupit. Jeho sen o dojezdu na Champs-Élysées v dresu pro nejlepšího spurtéra se tak musí minimálně o rok odložit.

1 komentář

  1. Dobrý večer,
    mám dotaz jak se jmenovalo město a kaple se zlatou madonou,která byla na krásném místě v kopci nad městem,kterým projížděla Tour. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš.

Comments are closed.