Suverénním králem Valonska se stal Dylan Teuns

Belgický jezdec potvrdil svůj triumf vítězstvím také v závěrečné etapě celého závodu. S bilancí dvou etapových vavřínů a náskokem 43 sekund si tak po třetím místě z dubnového Valónského šípu připsal další letošní výrazný úspěch. Druhý celkově skončil jeho krajan Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal), třetí místo obsadil Francouz Benjamin Thomas (Armee de Terre).

Kolem Valonska, profil 5. etapy

Více než půlminutový náskok, silná týmová podpora a výborná forma. To byly trumfy Dylana Teunse z BMC na startu závěrečné 5. etapy závodu Kolem Valonska. V cestě za celkovým vítězstvím mu kromě soupeřů stála typicky ardenská etapa s trojnásobným výšlapem na Mur de Thuin na posledních 25 kilometrech.

Únik dne se vytvořil po 35 kilometrech a tvořila ho velmi silná pětičlenná skupina. Nechyběli v ní hrdina 3. etapy a průběžný lídr vrchařské soutěže Alexis GOUGEARD (AG2R La Mondiale), pravidelný účastník Grand Tours Michael MORKOV (Katusha Team), olympijský medailista z dráhy Lasse Norman HANSEN (Aqua Blue Sport), mistr Evropy v cyklokrosu Toon AERTS (Telenet Fidea Lions) a Holanďan Huub DUYN (Vérandas Willems-Crelan), který byl také největší hrozbou pro vedoucího Dylana Teunse (průběžně 18. místo, ztráta 1’31“).

Kontrola BMC

Ačkoli se Huub Duyn během etapy virtuálně převlékl do žlutého dresu, tým BMC určoval tempo pelotonu a zdálo se, že má vše pod kontrolou. To se také potvrdilo, když ponechal vedoucímu kvintetu náskok maximálně 3 a půl minuty a už od mety 100 kilometrů do cíle začal ztrátu pomalu, ale jistě, stahovat.

50 kilometrů do cíle už byla ztráta pelotonu jen 1:30 a Huub Duyn se tak mohl zase virtuálně převlékat zpět. O další minutu méně to pak bylo už při prvním nájezdu na Mur de Thuin.

Proti zdi

První seznámení s cílovým kopcem (400 m, průměr 6,8 %) proběhlo vcelku klidně. Pětice na čele se držela pohromadě, peloton se natáhl, ale držel víceméně pohromadě. Na jeho čele se za pomoci svých týmových kolegů držel lídr závodu Dylan Teuns.

Jako první nevydržel tempo uprchlíků cyklokrosař Aerts. Zbylé dobře spolupracující čtveřici vydržel zhruba půlminutový náskok až téměř do druhého nájezdu na kostkami dlážděnou „zeď“ Mur de Thuin. Zde se ale začalo závodit pořádně od podlahy. Z uprchlíků měl nejvíce sil Lasse Norman Hansen a z pelotonu nastoupil Nikolas Maes (Lotto-Soudal), drželi se také Huub Duyn a Alexis Gougeard.

Nástupy z pelotonu pokračovaly i v dalších kilometrech, všechny hlavní konkurenty si ale BMC dobře hlídalo. Ještě před nájezdem do finálního stoupání byli uprchlíci dostiženi a bylo jasné, že se rozhodne právě na Mur de Thuin.

Na jeho začátku se o nástup pokusil průběžně druhý Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal). Dylan Teuns ale ukázal svou sílu, během několika vteřin stáhl jeho náskok a stejně rychle mu i ujel. Svůj náskok pak udržel až do konce. Za ním se strhl taktický boj o druhou příčku. Tu nakonec získal Bryan Coquard (Direct Energie), ve stejném čase dojel třetí již zmiňovaný Tosh Van Der Sande.

Zaslíbené Valonsko

25letý Dylan Teuns tak navázal na úspěchy svých krajanů, když belgický jezdec ovládl závod Kolem Valonska popáté za posledních 7 let. Samotnému se mu podařilo zvítězit na etapovém závodu poprvé v kariéře a jen tak potvrdil letošní skvělou formu, když už na jaře překvapivě doprovodil na Valónském šípu na pódium Alejandra Valverdeho a Dana Martina. Svou výkonnost bude moci potvrdit na závodě Kolem Polska, kde bude k ruce pro Tejaye van Garderena.

Vítězem vrchařské soutěže se stal Francouz Alexis Gougeard z AG2R, mezi sprintery posbíral nejvíce bodů Litevec Evaldas Siskevicius (Delko Marseille-Provence KTM).