Peter Sagan byl nejrychlejší ve spurtu první etapy závodu Kolem Polska

nabor

Úřadující mistr světa se postavil na start poprvé od své diskvalifikace z Tour de France a porazil v závěrečném spurtu jak Caleba Ewana tak Dannyho van Poppela.

Do úniku se vydala čtveřice závodníků – Maciej Paterski (CCC-Sprandi), Pawel Bernas (výběr Polska), Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo) a Charles Planet (Novo Nordisk). Uprchlíci doufali, že vydrží před pelotonem zbývajících 130 kilometrů a jeden z nich zvedne v cíli ruce nad hlavu. Byla zde však také možnost obléci se do trikotu nejlepšího vrchaře, když se na trati nacházela prémie čtvrté kategorie. Tu vyhrál Keizer, čímž zhatil snahu domácích jezdců.

Poslední naděje úniku zhasly čtrnáct kilometrů před cílovou páskou. O to se postaraly především týmy Orica, Bora a Sunweb. Poté se již najelo na čtyřkilometrový okruh, který peloton kroužil celkem třikrát. Na posledním okruhu se pokusila odpoutat dvojice Daniel Oss (BMC) a Tomasz Marcynski (Lotto Soudal). Přes to, že se jim nepodařilo získat si velký náskok a krátce na to byli dojeti, využil tohoto nástupu na posledním kilometru Davide Martinelli (Quick Step Floors). Italský závodník chvíli živil šance překvapení v podobě etapového triumfu, ale i on byl dojet jen pár set metrů před cílem. Zakrátko se přes něj přehnal Jack Haig z Oricy, který si za sebou vezl Caleba Ewana. Jako první ale vyrazil Peter Sagan. Ostatní lehce zaváhali a Slovák si vytvořil malý náskok. Ewanovi se již nepodařilo dostat na první pozici, a tak zvítězil Sagan, a to i přes to, že v závěru se rychle blížil Danny van Poppel.

Pořadí první etapy Kolem Polska

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 2:56:16
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott
3 Danny van Poppel (Niz) Team Sky
4 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
5 Nicollo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
6 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
7 Roberto Ferrari (Ita) UAE-Emirates
8 Pawel Franczak (Pol) Poland
9 Boy Van Poppel (Niz) Trek-Segafredo
10 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal