Kwiatkowski přespurtoval Gallopina a raduje se z vítězství v San Sebastianu

nabor

Michal Kwiatkowski (Team Sky) využil spolupráce se stájovým kolegou Mikelem Landou a v závěrečném spurtu ukázal všem soupeřům záda. Druhý protnul cílovou pásku Tony Gallopin (Lotto Soudal). Třetí skončil obhájce z loňska Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

231 kilometrů dlouhá trasa čekala na závodníky v závodě který vedl poblíž města San Sebastian. Startovní pole čítalo dost jezdců, kteří měli v nohách třítýdenní Tour de France.

Začalo se poměrně zhurta a hned odjela sedmičlenná skupina jezdců ve složení. Loïc Chetout, Matthias Le Turnier (oba Cofidis), Sven Erik Bystrom (Kaťuša-Alpecin), Jon Insausti (Bahran-Merida), Mickaël Delage (FDJ), Imanol Erviti (Movistar) a Christophe Pfingsten (Bora-Hansgrohe): Borci získali maximální náskok pěti minut. Ovšem ještě před nimi byly těžká stoupání v podobě vrcholů Jaizkibel a Arkale, jenž byla ohodnocena jako kategorie 2.

A právě první ze jmenovaných stoupání se stalo uprchlíkům osudným. I když to chvíli zkoušel ještě Erviti sám. Nakonec však kapituloval jako jeho kolegové z úniku.

Při stoupání na Arkale zaútočil Gianni Monscon (Team Sky) vytvořil si náskok, který chtěla pokrýt asi desetičlenná skupina pronásledovatelů. V pelotonu v tu chvíli tahal především Roman Kreuziger (Orica-Scott), který pracoval pro Simona Yatese. Ovšem jeho kolegové zpočátku jeho snahu neoceňovali a schovávali se v hloubi pole.

Monscon měl při prvním průjezdem v cílové rovince náskok před pronásledovateli přibližně 35 sekund, jenže na čele pracující členové stáje Orica a Lotto Soudal jej 10 kilometrů před cílem dostihli.

Ve strmém stoupání vypálil nejprve Jelle Vanendert (Lotto Soudal), za ním po chvíli vyrazil i Mikel Nieve (Team Sky). Ani jejich snaha k úspěchu nevedla.

Další z nástupů měla na svědomí dvojice Mikel Landa (Team Sky) a Tony Gallopin, ke kterým se později přidal i Bauke Mollema. Všichni tři si vytvořili náskok asi 10 sekund. ovšem ve sjezdu úřadoval Michal Kwiatkowski a dotáhl se společně s vítězem Giro d’Italia Tomem Dumoulinem (Team Sunweb) na vedoucí trojici. Do cíle zbývaly 3 kilometry.

Jako první zahájil atak 1400 metrů před páskou Mikel Landa. Toho se držel Dumoulin, ale pouze s vypětím všech sil. Mollema dotáhl zbylou trojici na čelo. A šlo se do spurtu.

Gallopin začal nadějně a dlouho to vypadalo, že by si přece jen vavřín na této „klasice“ mohl připsat, ale nohy Michala Kwiatkowskeho byly proti. Polák tedy zvítězil a připsal si čtvrté vítězství v této sezóně (tři předchozí: Strade Bianche, Milan – Sanremo, polský šampionát v časovce).

Z českých závodníků, kteří se objevili na startu neviděl konec pouze Leopold König (Bora-Hansgrohe), který na poslední chvíli nahradil Rafala Majku, jenž startuje v souběžně jedoucím etapovém závodě v rodném Polsku. Naopak nejlepší byl překvapivě Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors), jenž dojel na 26. příčce se ztrátou 1:21 na vítěze. Práce Romana Kreuzigera na čele pelotonu tak vyčerpala, že nabral manko téměř 8 a půl minuty a dojel hluboko v poli poražených.

První desítka závodu

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Michal Kwiatkowski (Team Sky) 5:52:53
2 Tony Gallopin (Lotto Soudal)
3 Bauke Mollema (Trek-Segafredo)
4 Tom Dumoulin (Team Sunweb)
5 Mikel Landa (Team Sky) +0:02
6 Alberto Bettiol (Cannondale-Drapac) +0:28
7 Anthony Roux (FDJ) +0:38
8 Greg Van Avermaet (BMC Racing Team)
9 Tiesj Benoot (Lotto Soudal)
10 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team

 

https://youtu.be/cjDGcznJ0h0