Žlutý trikot po 1. etapě na Tour de France oblékne Marcel Kittel

Startem 1. etapy Leeds – Harrogate v délce 191 kilometrů, začal na území Velké Británie 101. ročník nejstaršího silničního závodu, Tour de France 2014. Po roce se opět rozjela kola cyklistů, tolik očekávané Tour. S velkou pravděpodobností, to letos bude velký boj o celkové vítězství.

Už podruhé Tour začíná na území Velké Británie. V roce 2007 se startovalo v Londýně. Letos byl závod odstartován v Leedsu, které je hlavním městem západního Yorkshiru, na severu Anglie. Leeds je považován za jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst, a má také významnou sportovní tradici.

Etapa je označována jako rovinatá, ale na trase byly tři mírná stoupání.

Jelo se za slunečného a příjemného počasí, s teplotou okolo 19 stupňů, za obrovského zájmů nadšených diváků. Po úvodních ceremoniích byl závod odstartován. Na čele pelotonu se postupně představili vedoucí lídři a bývalí vítězové. Po pár odjetých kilometrech se začalo závodit. Jens Voigt z týmu Trek Faktory Racing vyprovokoval únik, ještě spolu se dvěma závodníky. Náskok se postupně zvyšoval až na 4:10 minut. Do cíle chybělo 59 kilometrů a peloton byl opět pohromadě. Týmy Tinkoff – Saxo a Lotto Belisol udávaly tempo v čele pelotonu.

Ještě 14 kilometrů před cílem nic nenasvědčovalo tomu, že se jede první etapa TdF. Peloton byl v poklidu, žádná nervozita, jak jsme tomu byli zvyklí vídat v posledních ročnících, během prvních etap.

Nervozita a napětí začala až dva kilometry před cílem. Týmy spurtérů se tlačili na čelo, aby svým lídrům vybojovali co nejlepší pozice. Poslední kilometr před cílem zkusil nastoupit Fabian Cancelara a začal spurtovat. Už to vypadalo, že se mu to podaří, ale perfektně seřazený tým Omega Pharma Quick Step pro svého lídra Marka Cavendishe, ho pohltil.

V cílové rovince došlo k pádu Marka Cavendishe a Simona Gerranse z týmu Orica Green Edge, když se snažil propracovat na pozici ke spurtu. Pád vypadal dosti ošklivě a podle předběžného vyšetření se zřejmě jedná o zlomeninu klíční kosti, takže pro Marka Cavendishe je to osobní tragédie.

Ve spurtu byl nejlepší Marcel Kittel z týmu Giant -Shimano a dojel si pro vítězství v 1. etapě. Zítra oblékne žlutý trikot.

Marcel Kittel v cíli řekl:
„ Jsem velmi, velmi šťastný. Je to velmi emociální vítězství, protože byl veliký tlak na mě, abych dnes zvítězil „