Bojovník a smolaři: 1. etapa Jens Voigt vs. Mark Cavendish


 Bojovník dne: Jens Voigt (Trek Factory Racing)

Nejstarší účastník letošní Tour o sobě dal hned první den pořádně vědět a vydržel 130 kilometrů v úniku.

Téměř čtyřiceti tříletý německý veterán, který nejslavnější cyklistický závod jezdí nepřetržitě od roku 1998, se vydal okamžitě po startu do úniku společně s francouzskou dvojicí Edetem z Cofidisu a Jarrierem z týmu Bretagne. I je nechal po sprintérské prémii za svými zády, posbíral vrchařské prémie na dvou kopcích třetí kategorie a nechal se dojet pelotonem.

Odměnou ve druhé etapě mu tak nebude jen číslice v červeném poli pro bojovníka předchozího dne, ale i puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře.

Smolař dne: Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick-Step)

Mark Cavendish se snad žlutého trikotu nikdy nedočká. Nevyšlo to ani v lázeňském městečku Harrogate, místě narození jeho matky. Ba co hůř, po srážce s Gerransem těsně před cílem je nejisté jeho pokračování na letošní Tour. Po pádu se držel za pravé rameno a jeho bolestivá grimasa nenasvědčovala nic dobrého. Pelotonem se začaly šířit spekulace o zlomené klíční kosti. Moudřejší budeme zítra ráno, kdy se rozhodne, jestli Cavendish bude pokračovat.

Mark Cavendish po rentgenu vydal prohlášení:

„Byla to moje chyba. Půjdu se osobně omluvit Simonu Gerransovi, jakmile dostanu šanci. Snažil jsem se najít mezeru, která tam prostě nebyla. Cítil jsem se dnes opravdu silný i díky neuvěřitelnému úsilí mého týmu. Omlouvám se tedy všem fanouškům, kteří mě přišli podpořit. Byli fantastičtí.“

Britův týmový kolega Mark Renshaw uvedl:

„Nevypadá právě nejlíp, ale jsem si jistý, že bude O.K. Je to tvrdý chlapík.“

Týmový šéf Patrick Lefévere na Twitter zase psal:

„Nyní musíme čekat na diagnózu. Pokud nemá nic zlomeného, bude pokračovat. Říkal mi, že se cítil skvěle a byl připraven explodovat. Byl to sprint, který udělal tisíckrát v hlavě. Ztratili jsme však jen první bitvu, ne válku.“

AKTUALIZOVÁNO:

Mark Cavendish nebude pokračovat v Tour de France. Má poškozené vazy mezi pravým ramenem a lopatkou a čeká ho šestitýdenní pauza. O případné operaci se rozhodne během následujících dní. Pro jeho stáj to je sportovní tragédie, protože tým byl postavený výhradně na úspěch britského spurtéra.