Zajímavosti na prahu Tour de France

nabor

Tour de France je velmi vážná věc. Podnik, na kterém slovy Andyho Schlecka z roku 2009 „útočíte, dokud neumřete.“ Podívejme se nyní ovšem na několik zajímavostí, které nerozhodnou o vítězi, ale stojí za zmíňku.

Didi po jednadvacáté

Třetí desítku účastí na Tour načne letos legendárního německý fanoušek Dieter „Didi“ Sentf. Svou šňůru povzbuzování, táhnoucí se od roku 1993, přerušil jen v roce 2012 kvůli zranění.

Souboj generací

Není nijak neobvyklé, že Tour jedou čtyřicátníci spolu s třiadvacítkáři. Trek ovšem zkoncentroval tyto dvě kategorie do své devítičlenné sestavy. Nejmladší jezdec pelotonu Danny van Poppel se dnes ve dvaceti pokusí zopakovat senazční třetí místo z první etapy 2013. To Jensi Voigtovi už táhne na třiačtyřicet a vykat mu musí i Chris Horner. I jeho den by mohl přijít záhy – pokud nezaútočí dnes, zítra by byl překvapením spíš opak. Jak sám říká, v náročné etapě bude bezpečnější být vpředu.

Tak zase po roce… hledáme sponzora

Většina týmů ma červen a červenec spojený s horečnými přípravami na Tour de France, v Belkinu však vedle nich hledají již druhým rokem sponzora. Loni našel tým Blanco silného partnera právě v Belkinu, ten ale nečekaně ustoupil ze svých plánů a management se musí zase činit. Při dojezdu v Paříži tým může oslavit pódium a světlou budoucnost, ale i konec v elitní společnosti.

Chlapci v akci

A to vůbec poprvé. Zatímco na pódiové dívky jsou diváci Tour navyklí, v Paříži spolu s prvním ročníkem ženského závodu La Course by Le Tour de France dojde i k premiéře modelů v roli „ozdoby“ nejlepšího tria závodnic.

Všude dobře, v FDJ nejlépe!

Jako již tradičně po zániku Euskaltelu-Euskadi jsou francouzské stáje jedničkou na poli angažování domácích závodníků. Spolu s FDJ.fr vyrazí s dokonale homogenní sestavou do Tour i Bretagne – Seche Environnement a osm Francouzů (plus Japonce Arashira) nasadí Europcar. Naopak v BMC věří v sílu různorodosti a Američany Stetinu s Van Garderenem doplnili hned sedmi závodníky z jiných zemí.

UK Postal?!

Zarytý odpůrce dopingu (a Lance Armstronga) Christophe Bassons se před Tour nechal slyšet, že mentalita se od dob US Postalu nijak nezměnila. Nevěří ani Sky, kterému vyčítá třeba kontroverzní podání predisonu Chrisi Froomovi při Tour de Romandie, ani Tinkoff-Saxo, které vede „starý špatný“ Bjarne Riis. Mějme ale na paměti slib Chrise Frooma, že jeho výsledky v listinách zůstanou. Snad ho neporuší.

Rozeznají Britové maillot jaune od bidonu?

Právě tuto otázku si před dvěma dny položil britský Guardian. Pro jistotu tedy fanoušky, kteří i přes nárůst popularity cyklistiky díky Wigginsovi, Froomovi a Cavendishovi mají jisté znalostní mezery, informoval třeba komu fandit (když „Wiggo“ nejede), jak poznat, kdo vede, a co je ten vzývaný bidon. Jediné, co by snad fanoušky stále mohlo zmást, by byl maillot jaune padající po nárazu bidonu. Toho se však snad nedočkáme.