Tour de France začíná! Kdo vyhraje v Harrogate?

nabor

První etapa největší cyklistické akce světa a dlouhodobě třetí nejsledovanější kulturní události planety (hned po olympiádě a mistrovství světa ve fotbale) je tady. Začíná Tour de France! V patřičné sekci webu již delší dobu naleznete informace o trase první etapy. Nyní se však zaměřme na její favority, na jejich pohodu a na počasí, které jim nevlídná Británie chystá.

Začneme-li od konce, tedy od pověstného ostrovního počasí, dočkají se cyklisté poměrně slušné porce slunečního svitu. Během etapy by mělo být slunečno, směrem k jejímu konci sice hrozí přeháňky, ale ani ty, ani vítr, který se bude držet na úrovni do 10 km/h, by neměly etapu výrazněji ovlivnit. Teploty panují v hrabství Yorkshire velmi příjemné, mezi 15 a 19 stupni.

Kdo by měl z této předpovědi mít radost, to jsou především spurteři. Ačkoli se jim nepochybně nelíbí střed etapy se třemi poměrně slušnými horskými prémiemi („Moc pro spurtery to tedy není,“ nechal se ohledně zmiňované pasáže slyšet André Greipel), jejich týmy udělají vše, aby udržely únik na uzdě. Ofenzívě navíc naprosto nepřeje rovinatých posledních padesát kilometrů etapy a vyhlídka na druhý den Tour, na nějž se budou mnozí útočníci šetřit. V čele stahujícího pelotonu lze očekávat klasické bašty rychlosti jako Bakalovu Omega Pharma-QuickStep či Argos-Shimano. Pokud vše půjde podle plánu, bude asi deset kilometrů před cílem únik sjet a začne nejnervóznější část nervózního dne.

Kdo tedy bude favoritem na cílové rovince? Nepochybně sem musíme zařadit domácího Marka Cavendishe, ačkoli jeho vyjádření jsou velmi střídmá: „Po vítězství půjde hodně týmů a může uspět i únik. Pokusíme se vyhrát, ale o žlutý dres pojede dalších 200 lidí.“ Komplikovat život by mu měl především Marcel Kittel, král spurtů na loňské Tour a vítěz její první etapy, který už ohlásil, že má o žlutý dres i  letos eminentní zájem. Třetím vzadu je poté Greipel a spíše potajnu si na vítězství myslí Sagan, Kristoff, Modolo a další hvězdy jedenapůltého sledu v tomto typu dojezdu a této konkurenci.

Odhadovat, kdo by mohl uspět v úniku, je velmi těžké. Je totiž velkou otázkou, kdo o něj vůbec bude usilovat, když druhá etapa je pro útočníky, jak již zmíněno, přímo stvořena. Z podstaty věci by se ale měly chtít organizátorů a sponzorům odvděčit týmy jedoucí na divokou kartu. Tak že by maillot jaune urval Jan Bárta? To můžete sledovat od pravého poledne, očekávaný dojezd etapy je v půl páté .