Žlutý muž s jeho týmem zničili celé pole a vyhráli první horský dojezd

nabor

Po volném dni jsme mohli vidět první horský dojezd. Prognózy očekávaly, že se dnes mezi velkou pětkou (přibyl Van Garderen) neudělají ohromné rozestupy. Nejdříve Movistar, poté SKY a nakonec lídr závodu Chris Froome udělali s balíkem a favority úplně něco jiného.10. etapa vedoucí z Tarbes na La Pierre-Saint-Martin a měřící 167 kilometrů vedla po rovině až do 17 kilometru, kdy začalo stoupání na La Pierre-Saint-Martin. Na trati byla hned tři stoupání 4. kategorie a také jeden sprint. Na konci etapy byl ještě vrchol Hors Cátegorie, na kterém se udělovalo hned 50 bodů a bylo jasné, že dnešní vítěz bude i držitelem puntíkovaného dresu.

Van Bilsen a Fedrigo

Do úniku se pustil Pierrick Fédrigo (Bretagne-Séche Enviromant) a dlouho jel sám, pak se k němu připojil Kenneth Van Bilsen z Cofidisu, který byl v úniku i v 6. etapě. Oba dva spolupracovali a peloton jim povolil téměř 15 minut náskoku. To se tempa ujal Movistar a stahoval je. Kenneth Van Bilsen vyhrál všechny vrchařské prémie.

André Greipel opět v zeleném

Na sprinterské byl první Fédrigo. Pro spurtery bylo k mání maximálně 15 bodů. Rozdíl mezi Greipelem a Saganem činil jen 3 body. Z balíku vyhrála Gorila, za ní dojel Cavendish, Degenkolb, Debusschere a až za ním Peter Sagan. V zeleném se tedy převléká, zítra v zeleném pojede opět Greipel a vede o 3 body před Saganem.

Peloton se rychle blížil k metě 17 kilometrů, kdy začínalo závěrečné stoupání a na čele se stále prezentoval Movistar. Dvojice na čele už měla jen 2 minuty. V průběhu stoupání se odpoutal Fedrigo od Van Bilsena, ale balík se začal cedit. Jezdci  Movistaru táhli téměř celou etapu a pak za to platili

Robert Gesink
Robert Gesink v cíli

Nejdřív ale odpárali Pinota, Bardeta, Pérauda, Costu, Urana, Talanskyho, Martina a Hesjadala. 11,5 kilometrů před cílem zaútočil Robert Gesink, chvíli poté ho následoval Rafal Valls, který se k němu dotáhl, ale za chvíli odpadl a Gesink pokračoval sám. Mezitím Movistar odtrhnul i obhájce prvenství Vincenza Nibaliho, který dnes ztratil skoro 7 minut. Na čelo se poskládala čtyřka týmu SKY ve složení Poels, Thomas, Porte a Froome. Movistar už tam měl pouze Valverdeho a Quintanu. Španěl nastoupil, ale Wout Poels a vlak SKY ho nenechali odjet daleko.

Froome, Garderen, Quintana a Contador

Na čelo se propracoval Porte a ten rozjel pekelné tempo, kterému stačil jen jeho lídr Froome a Nairo Quintana. Contador a zbytky favoritů nestačili a dále se drobili na menší skupinky. Jenže ani to nestačilo a 6,5 kilometrů před cílem vyrazil vítěz z roku 2013 do sólového nástupu a Quintana nebyl schopen reagovat.

Pět kilometrů před cílem byla situace následující, na čele jel Froome, Quintana ztrácel 30 vteřin, pak jel osamocen Porte, dvojice Gesink, Van Garderen 50 vteřin za Froomem jela skupina Gallopin, Rolland, Adam Yates, Valverde a Thomas. Až za nimi se trápil Contador, Nibali měl ztrátu přes 3 minuty.

Froome z roku 2013 je zpět

Rozestupy se pak už jen zvětšovaly, Froome vyhrál, druhý byl v cíli Richie Porte, který předjel třetího Quintanu. Čtvrtý dojel dnes skvělý Robert Gesink. Holanďan odpáral Van Garderena, který se trápil a propadal. Předjela ho i skupina Valverdeho. Španěl byl v cíli na 5. místě, s ním projeli cílem i Thomas, Adam Yates a Rolland. Gallopin ztratil dalších 20 vteřin a tento klasikář byl dnes největším kladným překvapením. Van Garderen dojel až za ním a vítěz Gira Contador byl v cíli až 11.

Roman Kreuziger byl dnes na 51. místě a ztratil 10 minut a 3 vteřiny. Leopold König byl v cíli 81. a za svým lídrem zaostal o 15:45 minut. 98. byl Jan Bárta se ztrátou 16:40, Peter Sagan byl 158. se ztrátou přes 22 minut a ještě o minutu víc ztratil Zdeněk Štybar, který je klasifikován na 160. místě.

V celkovém pořadí zůstal Roman Kreuziger v první dvacítce, konkrétně na 18. místě a ztrácí 12:31 minut. Peter Sagan je 34. se ztrátou 23:37 minut. 38. Zdeněk Štybar ztrácí skoro 26 minut. 73. Jan Bárta je za Froomem o 44 minut a Leopold König ztrácí na 124. místě skoro 55 minut.