Prosadí se ve druhém týdnu očekávaní favorité?

nabor

Druhý týden letošního ročníku Tour de France je tu. Peloton si bude muset podrobit vrcholy Pyrenejí, kterým bude vládnout přes 2000 metrů nad mořem vysoký Col du Tourmalet.

Chris Froome
Chris Froome

Desátá etapa začne v Tarbes a po 166 kilometrech skončí  v lyžařském středisku La Pierre-Saint-Martin. Náročné stoupání by mělo vyhovovat excelentním vrchařům. Především by to mělo hrát do not lídrovi stáje Kaťuša Joaquimu Rodriguezovi, ale nebude se chtít dát zahanbit ani Chris Froome, který si dělá zálusk na druhé vítězství na TdF a jak předvedl na Critérium du Dauphiné, v kopcích mu to stále šlape na výbornou. Zahanbit by se neměl nechat i poražený ze stejného podniku Tejay van Garderen. Ovšem nelze odepisovat ani Nibaliho s Quintanou či Contadora s mistrem Portugalska Ruie Costu. Na den dobytí Bastily se budou chtít ukázat především francouzští jezdci, takže nepodceňujme ani Rollanda, Pinota, Gallopina či Bardeta.

Nairo Quintana vítěz 16. etapy Giro 2014

Jedenáctá etapa zavede borce na Col du Tourmalet a právě zde lze očekávat, že se předvede některý z jezdců neaspirující na celkové prvenství, ale honící se za puntíkatým dresem pro nejlepšího vrchaře. Možná k vidění bude opět brilantní vrchař Rafal Majka, který v loňském ročníku dokázal právě tento druh klasifikace vyhrát. Jistě náskok bude chtít stáhnout Quintana, jenže toho bude bedlivě střežit Froome. Jak si povede Daniel Teklehaimanot, jenž ukazoval své vrchařské dovednosti na Dauphiné, je ve hvězdách.

Dvanáctá etapa nás provede třemi vrcholy, z nichž dva jsou vedeny jako první kategorie a cílový výstup na Plateau de Beille je dokonce vrchařská prémie mimořadné kategorie. Zde se jistě předvedou opět ti nejlepší vrchaři. Trať by měla lépe sedět Chrisu Foomovi či Joaquimu Rodriquezovi. Na Vincezu Nibalim či Albertu Contadorovi tento typ vrcholů příliš vyhovovat nebude, i když bude záležet, jaký odstup budou mít na vedoucího závodníka. Především Nibali předvedl na Dauphiné, že umí jeden den zajet výborně a druhý den totálně propadnout. Na „El pistolerovi“ se může promítnout náročné Giro d’Italia.

Zdeněk Štybar vítězTřináctá etapa z Muretu do Rodezu bude vyhovovat spíše klasikářům, takže se můžeme dočkat dalšího úspěchu Zdeňka Štybara či jak se předvede Alexis Vuillermoz. V případě hromadného dojezdu by mohl úřadovat Greipel se Saganem.

Čtrnáctá etapa se dvěma vrchařskými prémiemi druhé kategorie bude vyhovovat borcům, kteří budou bojovat o puntíkatý dres, Jak se tato soutěž vyvine ovšem těžko očekávat, ale prim by opět hrát Majka. O únik se určitě pokusí Jan Bakelants či Thomas Voeckler, jímž by profil tratě mohl vyhovovat rovněž a svůj únik dotáhnout až k etapovému vítězství.

Patnáctá etapa má sice na programu několik vrchařských prémií, ale žádná není první ani mimořádné kategorie, takže trať bude vyhovovat spíše středním vrchařům a Ti top vrchaři se spíše budou šetřit na kopce v Alpách. Podle profilu etapy lze očekávat, že se dojede v balíku a rozhodovat bude závěrečný spurt. Zde se tedy bude rozhodovat mezi Saganem a Greipelem, který z nich si oblékne zelený trikot pro nejlepšího spurtéra.

Alberto Contador - Route du Sud
Contador vítězí ve 3. etapě na Route du Sud 2015

Šestnáctá etapa je poslední před druhým dnem volna. Dvakrát se závodníci podívají do města Gap. Nejprve překonají Col de Cabre a pak i Col de Manse. Oba vrcholy jsou vedeny jako prémie druhé kategorie. Profil by opět měl vyhovovat spíše vrchařům méně zdatným, ale je tu možnost útoku i těch nejlepších. Podobný útok provedl i Alberto Contador na Route du Sud, kdy ujel Quintanovi těsně před vrcholem a lepším sjezdem získal rozhodující náskok.

Borci za sedm dní najedou 1311 kilometrů a po této porci si budou zaslouženě užívat odpočinku, aby nabrali síly do posledních kopců v Alpách, kde je jistě nebude čekat nic jednoduchého, a kde se bude rozhodovat o držitelích jednotlivých trikotů.