První etapa zbytku Tour de France

nabor

Sedm klasik a dvě časovky úvodu Tour de France jsou za námi. Teď přichází její dominantní část stvořená pro vrchaře, do které peloton odstartuje v Tarbes.

Situace mezi favority

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Největší favorité na celkové pořadí přežili první týden Tour de France. Za žlutým dresem jasně šel Chris Froome, Contador trochu trpěl, ale těžil ze skvělé práce týmu, zaostávají naopak stále lakonicky klidný Quintana a nečekaně rozdurděný Vincenzo Nibali. Navíc už to nejsou jen čtyři: je tu ve velké pohodě jedoucí, nyní druhý Van Garderen, překvapení po špatném Giru – šestý Rigoberto Urán a čtrnáctý Warren Barguil. Mladý Francouz ukázal nebývalou konzistenci a mezi domácími vrchaři vede, překvapivě před odepisovaným Péraudem, zatímco Bardet s Pinotem se trápí. V závětří čekají jezdci jako Gesink, Mollema, Rodríguez, Talansky či Frank.

10. etapa

Nyní Tour opravdu začíná, když vjíždí do Pyrenejí. Celkem rychlá, 167 kilometrů dlouhá etapa míří přes tři krátké „čtyřky“ (byť jde o nejtěžší z takto ohodnocených kopců na Tour) na La Pierre-Saint-Martin ve velké premiéře tohoto stoupání. První polovina je docela prudká a kolem jejího konce – mezi 9. a 6. kilometrem před cílem – přicházejí nejtvrdší pasáže i nad 10 %. Posledních pět kilometrů je naopak „hákových“ a až 1,5 kilometru před páskou se sklon znovu dostává na 7 %. Stoupání je ohodnoceno jako „hors catégorie“ a vítěz dostane 50 bodů do klasifikace vrchařů – tedy prakticky třikrát tolik než jde získat na všech předchozích horských prémiích Tour de France. Časové bonusy od nynějška udělovány nejsou.

Závěrečné stoupání by závodníkům rozhodně neměly komplikovat podmínky. Bude skoro jasno, i v nejvyšších polohách teplo.

Dnes poprvé přijde významněji ke slovu taktika. Dá se očekávat, že Sky vsadí typicky na vražedné tempo a pojede ho až do nejtěžších pasáží. V nich patrně přijde útok nejodvážnějšího z favoritů. Časovou ztrátou, schopnostmi a svou historií by to mohl být Nairo Quintana. Tento tichý, drobný muž byl – s trochou nadsázky – naposledy spatřen závodit 3. května na Tour de Romandie. Nikdo neví, v jaké je formě, ale brzy se to dozvíme. Zaútočit by samozřejmě mohl také Chris Froome, který volí právě opačnou strategii a mohl by chtít využít nejasné formy jeho konkurentů. Třetím favoritem etapy je Joaquim Rodríguez. Nebojácný Španěl má rád prudké sklony a akcelerace. Je tedy kvalifikován k přežití středových pasáží a pokud zůstane v kontaktu, může si dospurtovat pro výhru.

Odepisovat samozřejmě nesmíme Contadora s Nibalim, nicméně oba by měli ve světle prvního týdne lehce ztrácet. Už v úvodu zmiňovaná přijemná překvapení – Van Garderen, Urán, Barguil, Péraud – budou vystavena testu a úspěšnost lze odhadnout zhruba na 50 %. A konečně: nabízel by se i provokační útok týmových dvojek (Valverde, Thomas, Kreuziger) či dlouhý atak za cílem zisku žlutého nebo puntíkatého dresu, popřípadě návratu do boje o celkové pořadí (Rolland, Arredondo, Hesjedal, Dan Martin, Navarro, Yatesové, Gallopin či někdo z Lotto-Jumbo a MTN-Qhubeka, abychom byli alespoň trochu úplní). Top 10 po dnešku naopak nejspíš opustí Van Avermaet, Sagan a Štybar.

Desátá etapa Tour de France začíná ve 12:25, přenosy o více než hodinu a půl později. Pozor na brzký čas dojezdu: už o půl páté může být hotovo.

Více informací =>