Žlutý král nenašel přemožitele

Chris Froome potvrdil svoji letošní dominanci na Tour de France, kdy po slabším začátku v dnešní časovce zabral a v cíli se těšil náskoku 21 vteřin na Toma Dumoulina.

Dnes na nás čekala 18. etapa, nejkratší z celého letošního ročníku, horská časovka dlouhá 17 kilometrů, ve které jezdci nastoupají 659 nadmořských metrů. Favorita můžeme určit pomocí kurzů sázkových kanceláří. Kurz 1,88 byl vypsán na to, že Chris Froome nevyhraje dnešní časovku. Obvykle se toto číslo pohybuje na dost nižších hodnotách. Na záda mu měl dýchat zejména vítěz prozatím jediné letošní časovky na Tour Tom Dumoulin nebo ve výborné formě jedoucí Richie Porte. Naopak v závodě už dnes nepokračoval specialista na jízdu proti chronometru Fabian Cancellara, který už upíná své síly pro Hry v Riu.

Prvním velice povedeným časem se mohl pyšnit k radosti domácích příznivců Alexis Gougeard, který atakoval hranici 33 minut a dlouho měl velký náskok. Úctyhodný výkon však předvedl Nicolas Edet z Cofidisu, blýskl se zejména v poslední třetině trati. Ještě na druhém mezičase měl náskok pouhé 3 vteřiny, v cíli jich však bylo hned 29.

Následovala trojice jezdců, která byla z našeho hlediska velmi zajímavá. Prvním byl časovkářský specialista Tony Martin, Peter Sagan a Jan Bárta. Lehkým zklamáním byl výkon Martina, který dojel na průběžném 11. místě, naopak Čech Jan Bárta dojel na vynikající druhé příčce!

Nedlouho poté přišla série střídání průběžných prvních míst. Portugalský šampion Nelson Oliveira, po něm Romain Sicard a už pod 32 minut se dostal Jérome Coppel.

Velké problémy dělala závodníkům pravotočivá zatáčka těsně před cílem, na které si vylámali zuby Oliver Naesen i Jéremy Roy.

Alespoň chvilku slávy si posléze mohla užít stáj Movistar, jejíž barvy vyvěsil na první místo Jon Izaguirre. O první místo přišel velmi těsně zásluhou Thomase De Gendta, který ho porazil o pouhou vteřinu a 11 setin.

Svoji třídu dokazoval velký favorit dnešní časovky, nizozemský šampion Tom Dumoulin. Dostihl Jana Bakelantse, který startoval dvě minuty před ním, zdrtil konkurenci na všech mezičasech a usedl na první příčku s náskokem 41 vteřin. Otázkou jen zůstávalo, jestli na něm zůstane i po výkonu Chrise Frooma, jehož start přišel na řadu v 16:59.

Ještě před ním přišla na řadu celá řada spolufavoritů. Výborně rozjel časovku tasmánský čert Richie Porte, kdy dokonce vedl po prvním mezičase, nakonec se však musel spokojit s konečným čtvrtým místem. Výborný den měl za sebou určitě Fabio Aru, který zajel zřejmě životní časovku a dojel třetí. Quintana po děsivém začátku nakonec zabral a obsadil desátou příčku. Zahanbit se nenechal ani Roman Kreuziger, který dojel třináctý.

Úder žlutou pěstí však všem zasadil Chris Froome. Po prvním mezičase ztrácel 23 sekund a byl pátý, na dalším už však o 13 vteřin vedl. Do cíle si dovezl náskok 21 sekund a potvrdil tak své dominantní postavení.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“18″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 18. etapy“]