Poslední horský dojezd letošní Tour

nabor

Pozítří již bude po cestě do Paříže vítěz popíjet s kolegy šampaňské a spurteři se chystat na jedno z nejdůležtější odpolední v roce. Ještě předtím však musejí zdolat osm vrchařských prémií a první polovina přijde právě dnes.

24 let již uběhlo od zimní olympiády v Albertville. A 18 let od doby, kdy tu při prvním dojezdu Tour do města nejprve vyhrál Ullrich a den poté začala etapa bez vítěze. Policie zatýkala, cyklisté stávkovali – aféra Festina byla v plném proudu.

Profil 19. etapa Tour de France 2016Dnes tu startuje etapa, jež představí další dvě stoupání pojmenovaná po vesničce La Forclaz. První Col de la Forclaz jsme viděli předevčírem, kdy se na něm třídil peloton před dojezdem na Finhaut-Emosson. Dnes bude Col de la Forclaz prvním (9,8 km, 6,9 %, první kategorie) a druhým (5,6 km, 7,8 %, druhá kategorie) vrcholem etapy. Je třeba zdůraznit, že všechna tři stoupání mají společné jen jméno. Poslední z nich zažívá na Tour dokonce premiéru. A poprvé se pojede i na Montée de Bisanne (12,4 km, 8,2 %, mimořádná kategorie), ačkoli nedaleké Col des Saisies (onen hrb za Bisanne) Tour viděla už jedenáctkrát. V roce 2009 si na něm vzácné vítězství připsal Thor Hushovd a stalo se tak při “zeleném” útoku ve stylu Petera Sagana.

La Bettex Mont Blanc Sant GervaisSagan dnes útočit nemusí, dres má jistý, jeho týmovému kolegovi Majkovi zase stačí k naprosté jistotě puntíků ovládnout první dvě prémie a na třetí dojet šestý. Cesta do úniku povede přes Collet de Tamié (8,1 km, 7 %), jež začíná hned po startu a příhodně pro Poláka klasifikováno není. Zatímco mezi uprchlíky se závodit bude napříč etapou, zejména na mimořádné kategorii, favorité celkového pořadí se patrně budou šetřit na výšlap do Saint-Gervais Mont Blanc (9,8 km, 8 %). Tato obec je díky své poloze oblíbená turisty, její atmosféra je však o něco komornější než u typických lyžařských center.

Poslední horský dojezd Tour je atraktivním soustem. Froome již vítězství má, ale “jen” po útoku ve sjezdu a časovce. Movistar nemá žádnou výhru a strachuje se alespoň o celkové pódium Quintany. Ještě o trochu hůře je na tom silná Astana s Aruem. 44 vteřin na Yatesovo třetí místo eminentně zajímá také Porteho (BMC). Je možné, že Španělé a Kazaši vsadí na únik. Sky by však po výhře mělo jít svou obvyklou cestou a chtít ji pro lídra, který finální stoupání ovládl už loni na Dauphiné.

Oproti posledním dnům se dnes trochu ochladí, což přijde vhod mj. Romanu Kreuzigerovi. Ne tak už arytmičnost a prudké sklony posledního kopce. Ale kdo chce do desítky, nesmí se bát. Pokud Kreuziger formu má, prodá ji i v tomto profilu

Etapa měří jen 146 kilometrů, proto začíná až o jedné. Zato bude celá přenášena. Tipněte si vítěze v soutěži na našem Facebooku!