Zkrácenou etapu na Mont Ventoux vyhrál De Gendt, katastrofa potkala favority

nabor

Thomas De Gendt (Lotto Soudal) vyhrál dnešní etapu na Mont Ventoux, před Sergem Pauwelsem (Dimension Data) a Dani Navarrem (Cofidis). Chris Froome (Sky) nakonec udržel žlutý dres, ale ten mu byl navrácen až několik minut po etapě. Podle časů v cíli, totiž žlutý dres držel Adam Yates (ORICA-BikeExchange).

Do úniku se pustilo hned několik jezdců Bert-Jan Lindeman, Sep Vanmarcke (oba LottoNL-Jumbo), Stef Clement (IAM), Serge Pauwels, Daniel Teklehaimanot (oba Dimension Data), Paul Voss (Bora)Chris Anker Sorensen (Fortuneo-Vital Concept), André Greipel, Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Bryan Coquard, Sylvain Chavanel (oba Direct Energie), Iljo Keisse (Etixx-Quick Step), Dani Navarro a Cyril Lemoine (oba Cofidis). Paula Vosse potkal defekt a odpadl do stíhací skupiny, kde s ním jeli Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Georg Preidler (Giant-Alpecin), Diego Rosa (Astana) a Cyril Gautier (AG2R). Tato pětka se k původnímu úniku nedokázala dotáhnout. Peloton byl v klidu a šetřil síly na časovku a rozestup se vyšplhal na 18:45.

Peloton se začal na větru trhat a do problémů se dostali Louis Meintjes, Warren Barguil, Peter Sagan, Thibaut Pinot, Rafal Majka nebo Mathias Frank. V hodně špatnou chvíli měl defekt Fabio Aru. Kolem Frooma se vytvořila skupina asi 40 jezdců, které oddělil Etixx-Quick Step. Ze závodu odstoupil Angelo Tulik (Direct Energie) a peloton pokračoval ve 190 lidech.

Aru se dotáhl do hlavního pole, kde pracoval Etixx (na čele se točili Tony Martin, Marcel Kittel a Petr Vakoč). Aru vyměnil Fuglsangovo kolo za své a snažil se dostat do balíku. To se mu nakonec i díky pomoci od Alexeye Lutsenka povedlo.

Asi 30 kilometrů před cílem spadl Simon Gerrans, na zem s sebou vzal Iana Stannarda a Wouta Poelse. Chris Froome okamžitě přibrzdil skupinu a sám šel vyslyšet volání přírody. To dalo prostor zadní skupině se dotáhnout a peloton pokračoval téměř kompletní.

14 kilometrů před cílem nastoupil André Greipel a ihned si vybudoval solidní náskok. Ale tým Cofidis ho nakonec pohltil a Greipel propadl za únik. Na stoupání Mont Ventoux decimoval Thomas De Gendt únik a odjel. Ale Pauwels s Navarrem se dotáhli zpět a ujeli De Gendtovi.

Z pelotonu odjel Alejandro Valverde, tým Sky ho držel na dostřel a brzy ho i dojel. Poté nastoupil Nairo Quintana, ale Poels a Henao ho nenechali odjet. Do problémů se dostal Pierre Rolland, Dan Martin a teké Roman Kreuziger a na čele dojel De Gendt k Navarrovi s Pauwelsem.

De Gendt nastoupil a vytvořil si solidní náskok, to bylo asi tři a půl kilometru před cílem. Navarro odpadl, ale Pauwels se držel nedaleko, připojil se k De Gendtovi a zkusil mu ujet, ale bez úspěchu. Nástup zkusil Chris Froome, ale jeho konkurence – Quintana a Froome – se ho chytla. Ale Froome nastoupil znovu a urval Quintanu. Toho dostihla skupina s Aruem, ze které vypálil Mollema a dojel k Froomovi.

Na čelo dojel i Navarro, ale De Gendt své konkurenty odpáral ve spurtu a vyhrál na Mont Ventoux, navíc získal puntíkatý dres.

Ovšem co se dělo pak v pelotonu. Skupina vedená Richiem Portem se prodírala davem diváků, najednou motorka prudce zabrzdila, protože jí do cesty patrně vběhl divák. Celé trio šlo k zemi. Bauke Mollema se hned zvedl a pokračoval, Chris Froome i Richie Porte měli defekt. Porte čekal na rezervu, Froome dokonce běžel k cíli, pak dostal neutrální kolo, ale to nebylo dobré a nakonec si vzal svoji rezervu. Mollema to stihl před Quintanou, ale pak projela skupina s Nairem Quintanou, až pak se do cíle dostali Froome a Porte.

Roman Kreuziger dnes hodně ztratil, ale uvidíme, jak budou výsledky vypadat, proto Vám je během dneška dodáme.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“12″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 12. etapy“]

4 KOMENTÁŘE

 1. 11x „ale“ v takhle krátkém článku? Dneska fakt asi může publikovat kdokoli…
  „Chris Froome okamžitě přibrzdil skupinu a sám šel vyslyšet volání přírody.“ – fakt nevím, pokud jsem to neviděl, co tím básník chtěl říci.
  „Na stoupání Mont Ventoux decimoval Thomas De Gendt únik a odjel.“ – decimoval únik? Rozumí tomu někdo kromě autora?

 2. Bez jakychkoliv pochybnosti Froome a Porte cilovy cas Mollemy(byli v tom nevinne), i tak na to Froome tratil, nejen ze by toto trio bylo bez padu, ale i spol. rychlejsi, ale dalo by se predpokladat, ze by jim Froome jeste cuknul, takze cca o dalsich min.20s(spise vic) celkoveho naskoku prisel… Jednoznacne Froome ptvrzuje, ze letos nema(samozrejme s podporou SKY) na TdF konkurenci👍

 3. no hlavne by Froome a Porte meli dat protest a dostat cilovy cas Molema.
  a nevim jestli muze bezet Froome bez kola,ale asi ne !
  bohuzel uz druhy skandalni selhani poradatelu !

 4. Docela zajímavá situace. Co by se asi dělo nebo jak by se řešilo, kdyby takováto situace /diváky uzavření silnice a zamezení možnosti projet cyklistovi/ byla provedena úmyslně? Už jsem tedy zažil ledacos.

Comments are closed.