Časovka znovu zamíchá pořadím zběsilé Tour


Rovnější a delší ze dvou letošních testů proti chronometru ukáže schopnost cyklistů poprat se po dvou náročných dnech se stále poměrně silným větrem.

1024px-Rhinos_Chauvet_CavePotřetí (a naposledy) se Tour de France vrací k Centrálnímu masivu, jehož východní okraj tečuje po cestě mezi Bourg Saint Andéol a La Caverne du Pont d’Arc. Měřeno současností nejde o extrémně významný region, jinak tomu však bylo, když tu před 30 tisíci lety jeskynní malíři zadělávali na památku UNESCO. Jejich umění bylo objeveno až v roce 1994 trojicí místních speleologů – Eliette Brunel-Deschamps, Christianem Hillairem a Jean-Marie Chauvetem, po němž dostala jeskyně jméno.

Profil 13. etapa Tour de France 2016Dnešní časovka bude nepříjemná nejen kvůli únavě a větru v nárazech i 50 km/h, ale rovněž kvůli zvlněnému profilu. Hned na začátku 6,9 kilometrů do 4,9 %, na 23,5. km pak prudké klesání a finále 3,3 km do 4,9 %. Závěrečných 16 kilometrů je hodně technických, významnějších změn směru je na nich kolem dvacítky.

Málokdo vstoupí do časovky odpočatý. Na rovině museli ve větru tahat i tempaři. Přesto můžeme za hlavní favority považovat jezdce jako Dennis, Dumoulin, Tony Martin, Cancellara… Froome, Porte a Van Garderen by se nabízeli jako tři nejžhavější želízka z celkového pořadí, hraje proti nim však ofenzíva v předešlých dvou dnech (Froome), zranění ze včerejšího pádu (Porte) a ne zcela špičková forma (Van Garderen).

Na dnešek se pochopitelně od začátku těší Jan Bárta. Nebude moci ukázat dres národního šampiona, ale třetí místo z Tour 2014 v paměti stále žije. Roman Kreuziger platí za velmi slušného jezdce proti chronometru a zkusí se vrátit do desítky.

V 9:45 vyjede na trať Sam Bennett. Časovka se potáhne skoro osm hodin a případné změny počasí mohou mít velký vliv. Čelo celkového pořadí přijde ke slovu až v závěru. Nezapomeňte na naši facebookovou soutěž, v níž hledáme jméno vítěze etapy.