Životní příběh paralympijského cyklisty, který skoro v padesáti válí na paralympiádě

nabor

Určitě jste již někdy slyšeli o devětačtyřicetiletém paralympionikovi Alessandrovi Zanardim. Tento italský jezdec na handbiku prožil obrovské trable v roce 2001, kdy mu byly amputovány obě nohy.

Alessandro (nebo také Alex) Zanardi se narodil 23. 10. 1966 v Boloni a nejprve nic nenasvědčovalo tomu, že bude brázdit silnice na handbiku. Ve třinácti letech začal závodit na motokárách, odkud přes Formuli 3 a 3000 zamíříl v roce 1991 až do královny motosportu – Formule 1.

alex-zanardi-williams
Alex Zanardi v barvách Williamsu

Do týmu si ho tehdy vybral Eddie Jordan a Zanardi jel poslední tři závody sezóny. Další rok závodil v barvách Minardi, kde v „ef jedničkách“ zajel také tři závody (ve dvou byl diskvalifikován). Sezónu 1993 odjel kompletní v týmu Lotus a získal jeden bod za 6. místo v Brazílii. To byl také jeho nejlepší výsledek. Další rok také hájil barvy Lotusu.

Na další sezónu si zvolil sérii Porsche Supercup. Ovšem Formule mu chyběly, proto zamířil do série CART, kterou v letech 1997 a 1998 vyhrál. To zaujalo Franka Williamse, který ho na rok zlákal zpět do Formule 1. Zde se neuchytil a vrátil se do série CART.

V roce 2001 nastoupil na start závodu v německém Lausitzringu. Ve 143 kole ze 154 zajel Zanardi do boxů z vedoucí pozice, poté vjížděl na trať, ztratil kontrolu nad vozem, dostal smyk a vjel do trati. Jenže se připletl do cesty vozu Alexe Taglianiho, který se mu nedokázal vyhnout a do Zanardiho vozu vrazil v plné rychlosti. Alessandro Zanardi byl na pokraji smrti, když přišel o jednu nohu celou, druhou měl dost vážně potrhanou (končila mu nad kotníkem) a ztrácel mnoho krve. Život mu zachránil brzký zásah lékařů. Bohužel však přišel i o druhou nohu, která už se nedala zachránit.

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2929764855&feature=iv&src_vid=y0Tpv5XZgeY&v=VhcwPa3yZ0I

Mnoho lidí by tato událost naprosto změnila. Ne však Zanardiho. V roce 2003 usedl do speciálně upraveného monopostu a na okruhu v Lausitzringu dokroužil těch zbylých třináct kol.

brno-2009
Brno 2009

To mu nestačilo a další rok už seděl ve speciálně upraveném monopostu BMW v sérii WTCC. Rok na to, v německém Oscherslebenu, vyhrál svůj první závod v této sérii. V sezóně 2006 se radoval v Istanbulu. Ovšem nejlépe se mu dařilo na trati Masarykova okruhu v Brně, kde vyhrál hned dvakrát (2008 a 2009). Na konci sezóny 2009 sérii opustil.

V roce 2006 také usedl do monopostu Formule 1 jako testovací jezdec pro BMW Sauber. V sezóně 2012 testoval pro BMW závodní vůz BMW M3 pro sérii DTM a spekulovalo se, že by v DTM mohl i závodit. To se ovšem nestalo a Zanardi po konci ve WTCC už nezávodil.

alex-zanardi-bmw
Alex Zanardi na testech pro BMW Sauber

Ovšem v roce 2007 se zúčastnil maratonu v New Yorku pro jezdce na handbiku a byl čtvrtý. Za dva roky už závodil na mistrovství světa a zaměřil se na paralympijské hry v Londýně. To se mu podařilo perfektně, když vyhrál zlato z časovky i z hromadného závodu. Navíc přidal i stříbro z týmového závodu.

Ale ani zde nechtěl přestat a pokračoval. V roce 2014 se zúčastnil nejtěžšího triatlonu na zemi – Ironman na Havaji. Dokončil ho v čase 9 hodin 47 minut a 14 sekund, když místo kola použil handbike a invalidní vozík místo běhu.

V minulých dnech se zúčastnil i paralympiády v Riu a byl zde stejně úspěšný jako v Londýně, když obhájil zlato v časovce. Byl stříbrný v hromadném závodě a navíc s kolegy ovládl i týmový závod.

alex-zanardi