Mistrem Evropy se stal Sagan, Vakoč na fantastickém pátém místě!

nabor

Peter Sagan po titulu mistra světa získal i titul mistra Evropy. Ve spurtu porazil Juliana Alaphilippa, Daniho Morena, Samuela Dumoulina a Petra Vakoče.

Dnes se vytvořil únik ve složení Bert-Jan Lindeman (Nizozemsko), Andriy Bratashchuk (Ukrajina), Pirmin Lang (Švýcarsko) a Risto Raid (Estonsko). Jejich maximálním náskokem bylo 11 minut. Především týmy Španělska, Itálie, Francie a Belgie způsobily to, že náskok rychle klesal. To zapříčinilo i dělení a na čele zůstali jen Lindeman s Bratashchukem. 56 kilometrů před cílem odjel Lindeman i svému poslednímu kolegovi a pokračoval sám.

Ve stejný moment v pelotonu zaútočila skupina, kde byli například Alexander Geniez (Francie), David de la Cruz (Španělsko) nebo Emanuel Buchmann (Německo). Brzy je ale vystřídala asi dvacetičlenná skupina, která stíhala Lindemana na čele. Například Belgie zde měla dva muže – Jelle Vanenderta a Bena Hermanse – byl zde i Karel Hník. Ve skupině byli také Nicolas Edet, Cyril Gautier (Francie), Fabio Aru, Davide Villela (Itálie), David de la Cruz, Omar Fraile (Španělsko), Sam Oomen (Nizozemsko), Simon Geschke (Německo), Karol Domagalski (Polsko), Sergio Paulinho (Portugalsko) nebo Jan Polanc (Slovinsko).

Brzy pohltili Lindemana, ale tato skupina se přestala líbit týmu Belgie, který v pelotonu zvýšil tempo a skupinu pohltil. Ovšem zaútočili Jan Polanc a také Fabian Lienhard (Švýcarsko) a vypracovali si drobný náskok.

Ale nebyli úspěšní a 28 kilometrů před cílem skončila jejich pouť před pelotonem. Za okamžik se oddělila skupina pěti jezdců, za kterými se vydala další, početnější skupina. Obě se spojily a na čele se prezentovali například Karlo Domagalski, Dani Moreno (Španělsko), Ben Hermans, Philippe Gilbert (Belgie), Fabio Aru, Moreno Moser (Itálie), Matija Kvasina (Chorvatsko), Paul Voss, Paul Martens (Německo), Sebastien Reichenbach (Švýcarsko), Koen De Kort nebo Sam Oomen (Nizozemsko).

Na čele balíku museli jet Francouzi, Španělé a do pozice se už posouvaly také dresy české. Slováci pouze sledovali, co se děje. Balík dokázal skupinu 14 kilometrů před cílem dojet.

Při nájezdu do posledního kola odjel Moreno Moser a vybudoval si solidní náskok. Výbornou práci předváděl Ben Hermans na čele pelotonu, ale Moser zrychloval a 10 kilometrů před cílem měl náskok 20 sekund. Navíc měl na čele nachystané i své kolegy Viscontiho, Arua a Ulissiho.

Museli pracovat Belgičané a ti na čelo dostali jen Jana Bakelantse, za ním bylo hned pět Italů, kteří nikam nejeli. Za chvíli Bakelantse doplnil ještě jeden Španěl, ale Moserův náskok rostl vteřinku po vteřince a 5 kilometrů před cílem měl náskok 31 sekund. Do čela už se začaly tlačit další týmy, konkrétně Francouzi, Švýcaři a především Poláci.

4 kilometry před cílem se z ničeho nic na čele objevil Peter Sagan, zkusil nastoupit, ale okamžitě za ním byli Gilbert se Samuelem Dumoulinem (Francie) a Sagan se opět odklidil. Navíc na čelo najeli Poláci a Moserův náskok se rozplýval.

1 300 metrů před cílem zaútočil Davide Villela, doskočil si Mosera a vybudoval si náskok. V pelotonu jeli Španělé, ale na metě kilometru do cíle se přestalo jet. Proto zaútočili Belgičané, držel se jich Petr Vakoč, ale také velká část balíku. Dokázali pohltit Villelu a tempo převzali Španělé pro Daniho Morena.

Ten ovšem zůstal brzy sám a tak jen rozjel spurt Saganovi, který dokázal této pozice využít a zvítězit před Alaphilippem a právě Morenem. Petr Vakoč si počínal velmi dobře, ale bohužel mu to nestačilo na lepší, než páté místo, když ho přeskočil ještě Samuel Dumoulin.

Tabulka

# Rider Name (Country) Team Result
1 Peter Sagan (Slovakia) 5:34:23
2 Julian Alaphilippe (France)
3 Daniel Moreno (Spain)
4 Samuel Dumoulin (France)
5 Peter Vakoč (Czech Republic)
6 Rui Costa (Portugal)
7 Tony Gallopin (France)
8 Phlippe Gilbert (Belgium)
9 Diego Ulissi (Italy)
10 Luis Leon Sanchez (Spain)