Zdeněk Štybar vyhrál Strade Bianche!

nabor

Po předchozích měsících ve znamení zotavování se z těžkých zranění dostal Zdeněk Štybar dnes královskou odměnu v podobě vítězství ve Strade Bianche.

Do moderní klasiky po bílých štěrcích Toskánska se vydalo za větrného jarního počasí hned několik špičkových uchazečů o velmi cenný triumf. Mezi nimi byli i Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Kreuzigerem podporovaný Peter Sagan.

O únik dne se postarali Pirazzi (Bardiani), Berlato a Colli (Nippo), Fonzi (Southeast), Ovechkin (RusVelo), Lozano (Novo Nordisk), Arredondo (Trek) a Kosjevoj (Lampre), na trati dlouhé přes 200 kilometrů, na níž si takřka nejde odpočinout, ale neměli mnoho šancí. Ani osm minut výhody peloton neděsilo a jakmile zabral, náskok šel střemhlav dolů.

Tempo udávaly favorizované stáje Movistar (Valverde), Katusha (Caruso), ale pozadu nezůstávali ani jiní favorité. Valverdeho potkal více než sto kilometrů před cílem defekt, ten jej však zbrzdil jen na krátko a zanedlouho bylo vše při starém.

Na štěrkových úsecích, kterých se šlo obávat hned desetkrát, se postupně zrychlovalo, defekt potkal i Romana kreuzigera, ale krom Pozzata byly mezi elitou nadále všechny hvězdy.

Důležitý moment přišel 50 km do cíle. Po útoku Astany se na čele vykrystalizovalo trio Sagan – Štybar – Valverde. Ty sjížděli všichni ostatní, neboť tato trojka už budila veliké obavy. Pole stíhačů však zdaleka nebylo jednotné a znovuvytvoření pelotonu se zdálo nemožným.

Po deseti kilometrech se nicméně do čela dotáhli alespoň někteří a vznikla tak skupina devíti jmen: Cancellara, Vanmarcke, Sagan, Štybar, Rosa, Valverde, Cort Nielsen, Van Avermaet, Oss a Haas.

Vzadu zoufale stíhala Orica, místo toho ale za pozornost stály spíše ataky v přední grupě.

Deset kilometrů do cíle zbyli už jen Štybar a Valverde, tentokrát k nim přibyl Van Avermaet. Sagan ztrácel a zdálo se, že sázka Tinkoffu na něj nevyjde.

Na posledním kilometru zaútočil Van Avermaet, jenže vše pod kontrolou měl Zdeněk Štybar. Okamžitě útok opětoval a závod byl jeho! Třetí Valverde už svěsil nohy a stejně tak stíhající Vanmarcke.

 P. Jméno Tým  Čas
 1  Zdeněk Štybar  Etixx  5:22:13
2 Greg Van Avermaet BMC  2
3 Alejandro Valverde Movistar  18
4 Sep Vanmarcke Lotto  46
5 Diego Rosa Astana  56
6 Oscar Gatto Androni  59
7 Rigoberto Urán Etixx  59
8 Fabio Felline Trek  1:02
9 Przemyslaw Niemiec Lampre  1:03
10 Giampaolo Caruso Katusha  1:03