73. ročník závodu za sluncem zaujme nejednoho diváka

nabor

Paříž-Nice, také zvaný „závod za sluncem“, je druhý závod v kalendáři UCI, který se koná ve Francii od roku 1933. První ročník vyhrál Belgičan Alfonse Schepers. Nejúspěšnějším jezdcem tohoto závodu je Sean Kelly z Irska, který ovládl sedm ročníků v letech 1982-1988.

404471225_smallV roce 2003 byl závod poznamenán smrtí Kazašského jezdce Andreie Kivileva (Cofidis), když upadl ve druhé etapě, která končila v Saint-Étienne. Jezdec neměl při havárii helmu a zemřel v noci v nemocnici. Následující den byla etapa neutralizována. Čtvrtou etapu vyhrál Kivilievův přítel Alexander Vinokurov.

Letošní, už 73. ročník závodu za sluncem startuje v neděli 8. 3. prologem v Maurepas. Trasa pokračuje třemi rovinatými etapami a následně jezdce čekají horské etapy. Čtvrtá etapa končí 10 kilometrů dlouhým stoupáním na Croix de Chaubouret s průměrným sklonem 6,7 %. Následuje kopcovitá etapa ze Saint-Etienne do Rasteau. V další etapě se závodníci dostanou do prosluněného Nice, další horskou etapou, která končí sjezdem k moři do Nice. Poslední etapa, a to časovka z Nice na Col d´Aze uzavře tento ročník.

PNTRASA

Mezi favority na letošní triumf se řadí dvojice AG2R Romain Bardet a Jean-Christophe Peraud, dále by chtěl zazářit mladý Holanďan Wilco Kelderman. Na startu uvidíme i Fabia Ara, mistra světa Michala Kwiatkowskiho, Tejaye Van Garderena, Ruie Costu, Warrena Barguila, Richieho Porta, Sira Bradleyho Wigginse, Nicolase Roche (jeho otec vyhrál tento závod v roce 1981) nebo Rafala Majku.

Tito jezdci se porvou o vítězství. Bude to velmi zajímavá podívaná, která nejednoho diváka zaujme.

Z česko-slovenské stopy se zde představí pouze Peter Velits, který bude pomáhat Tejayi Van Garderenovi.