Závod míru U23: Nejsilnějším jezdcem byl Bjorg Lambrecht, Čech Schlegel skončil druhý

nabor

O víkendu se 1. – 4.6.2017 se uskutečnil na severní Moravě závod s názvem Závod míru Grand Prix Priessnitz spa.  Připravenost závodníků, jejichž věk nepřesáhl 23 let, prověřily náročné tratě. Nejlépe se s nimi vypořádal belgický reprezentant Bjorg Lambrecht. Na záda mu dýchal Michal Schlegel, který se krátce před začátkem vrátil z náročného Gira.

Prolog – Krnov – 2 km

Na startu prologu bylo evidováno 120 jezdců z jednadvaceti reprezentačních týmů z celého světa. Trať nebyl nijak náročná, vedla centrem Krnova a i o délkové náročnosti nelze hovořit, vždyť to byly pouhé 2 kilometry.

Z úvodních závodníků se nejlépe představili Američané Američané Ian Garrison a Ezekiel Mostov. jejich časy však mezi nejlepší nepatřily. Do čela se dostal Dán Casper Pedersen, ovšem ani jemu čas 2:13,15 nestačil. O pouhých 0,03 tisíciny sekundy jej přeskočil Portugalec Ivo Oliveira, kterého již z horkého křesla nikdo nesesadil.

Do závodu nastoupilo i české reprezentační mužstvo s lídrem Michalem Schleglem. Ten se vrátil z náročného třítýdenního etapového závodu Giro d’Italia. Na krátké trati nabral na Portugalce deset vteřin.

1. etapa Jeseník – Rýmařov / 133 km

První hromadná etapa měla ve svém profilu několik stoupání, které ovšem nebyly z nejtěžších. Ihned na počátku ujela šestice jezdců složena z Dána Jörgensena, Francouze Axela Journiauxe, Nora Abrahamsena, Nica Selematiho ze Švýcarska, Ide Scheliinga z Nizozemí a Rakušana Felixe Galla. Borci vzorně spolupracovali a náskok rostl až byl na úctyhodných pěti minutách. V pelotonu začali tahat nejen Belgičané, ale také česká reprezentace.

Na devadesátém kilometru z vedoucí šestice odjel Nor, kterého následovali Francouz s Dánem. Zbylá trojice se propadla zpět do pelotonu. Vedoucí trojice tak dojela na závěrečné okruhy v Rýmařově přibližně se třemi minutami náskoku. Když do posledního okruhu (12 kilometrů dlouhého) vjížděla vedoucí skupinka, tak měla náskok pouhé minuty a půl. Ovšem ani to pelotonu nestačilo. Journiaux zaútočil a dojel si pro etapový vavřín. Zároveň se tím oblékl do trikotu pro vedoucího jezdce celkové klasifikace. Jörgensen se usadil na druhém místě, Třetí jak v cíli, tak i v celkové klasifikaci byl Abrahamsen.

2. etapa Krnov – Dlouhé stráně / 151 km

V této etapě přišly konečně pořádné kopce, resp. dva výjezdy k přečerpávací nádrži Dlouhé stráně. Na úvodních kilometrech se předvedla trojice Anders Skaarseth (Nor.), Filip Bengtsson (Švéd.) a Marten Kooistra z Nizozemí. Jakmile se začalo stoupat, tak měla vedoucí skupina smůlu a dostala se do balíku, odkud vyrazil vstříc štěstí Michal Schlegel.

Čech se jako první dostal na vrchol, kde měl náskok okolo dvou minut. Při sjezdu něco ztratil a i druhý výstup vypadal slibně, ale zezadu se blížili  Belgičané Harm Van Houcke, Bjorg Lambrecht, Steff Cras s Dánem Niklasem Egem. Z těchto borců nedostihl Schlegela pouze Cras.

Nejvíce sil v závěru měl Lambrecht, druhý dojel Eg, třetí Dán Van Houcke a až čtvrtý český hrdina Michal Schlegel. V celkové klasifikaci se do čela dostal Lambrecht, který vedl před Egem a Schlegelem.

3. etapa Jeseník – Jeseník / 160 km

Závěrečná etapa čtyřdenního klání. Na jezdce čekal kromě několika kopců i nepříjemný vítr. Toho využili Norové, když roztrhali pole. V čelní skupině ovšem nebyl nikdo z favoritů. Nakonec se obě skupiny spojily a začalo se prakticky nanovo.

Druhý únik dne, ve kterém byli: Casper Pederse, Georg Zimmermann z Německa, Matteo Sobrero z Itálie a Simon Gugliemi z Francie, rovněž nebyl úspěšný. V Jeseníku ještě zaútočili ve stoupání Dinmukhammed Ulysbajev (Kazachstán) a Kevin Geniets (Lucembursko). Prvně jmenovaný si dojel pro vítězství v etapě.

O několik sekund později dojel na čtvrtém místě Bjorg Lambrecht a uhájil tím post lídra celkové klasifikace. Michal Schlegel si polepšil šestým místem na konečnou druhou příčku. Třetí byl Niklas Eg.