Závod Kolem Algarve vyhrál „ten pátý“ vzadu – Daniel Felipe Martínez

Letošní 49. ročník etapáku série Pro Tour na jihu Portugalska vyhrál trochu překvapivě Daniel Felipe Martínez z Ineosu Grenadiers. V předposlední náročné etapě vystoupal o 12 míst a závěrečnou časovku zajel ze 7. místa fantasticky. Na týmového kolegu Filippa Gannu, jenž startoval o dvě pozice před ním, ztratil jen 6 sekund a to rozhodlo. Třetí skončil Ilan van Wilder z QuickStepu.

1. etapa: Portmão – Lagos, 200 km

První den závodu přinesl podle očekávání hromadný dojezd, i když poslední třetina trati přinesla několik stoupání (celkově 2300 nastoupaných metrů). Do úniku se dostalo pět jezdců protourových stájí, z nichž António Ferreira (Kelly/Simoldes/UDO) si vyjel dres nejlepšího vrchaře. Závěr ovlivnilo několik pádů, protivítr a hlavně krátké stoupání 2 kilometry před cílem, které znemožnilo klasickou práci rozjížděcích vláčků. Úspěch slavil nakonec Uno-X Pro Cycling Team – Søren Wærenskjold dokázal pomoci Alexandru Kristoffovi k vítězství a jeho samotného na pásce překonal pouze Jordi Meeus z Bory-hansgrohe. Čtvrté místo zbylo na favorita Fabia Jakobsena (Soudal-QuickStep), jenž po rozjetí Mørkøvem už neměl síly. Senzačně pátý byl náš Pavel Bittner (DSM), v závodě byli další naši Pavel Kelemen (Tudor), Mathias Vacek (Trek) a Dan Babor (Caja Rural).

2. etapa: Sagres – Alto da Fóia, 186 km

Již druhá etapa byla v podstatě královská, i když celkový výsledek nakonec tolik neovlivnila. Únik čítající šest jezdců opět posbíral body na počátečních vrchařských prémiích 3. kategorie a Ferreira zůstal v čele puntíkované soutěže. Na posledních 30 kilometrech přišly ještě čtyři kopce se stoupající obtížností a finále obstarala „jednička“ s parametry 7,7 km do průměrných 6%. Na poslední tři kilometry ale Michal Kwiatkovski (INEOS Grenadiers) přivedl ještě asi 40 jezdců, kilometr před cílem jich zbývalo stále přes dvacet. Na posledních desítkách metrů vykrystalizovali ti nejsilnější – Ilan van Wilder (Soudal-QuickStep), za ním Rui Costa (Intermarché-Circus-Wanty)) a Magnus Cort (EF Education-EasyPost). Van Wilder už na pásce zvedal ruku ve vítězném gestu, ale Magnus Cort před něj ještě stihl strčit snad půlku galusky a vyhrál. Usadil se také na čele celkové klasifikace. Již v této etapě svitla naděje časovkářským specialistům Filippu Gannovi, Stefanu Küngovi a Rémi Cavagnovi (Soudal-QuickStep), protože v kopcích ztratili na vrchaře jen pár sekund.

3. etapa: Faro – Tavira, 203 km

Nejdelší etapa měla skončit opět hromadným spurtem, ačkoliv v první polovině trati číhaly dvě vrchařské prémie – 7km do 3% a 4km do 6%. To nejdůležitější se však odehrálo na sprinterské prémii o bonifikační vteřiny 25 kilometrů před cílem. Zájem měl jednak Tom Pidcock (Ineos), jemuž pomáhal Filippo Ganna, Magnus Cort, jenž si zde ziskem bonifikace upevnil celkové vedení, Rui Costa, který poskočil virtuálně na druhé místo, Valentin Madouas (Groupama-FDJ) a Tobias Foss (Jumbo-Visma). Šestice si v zápalu boje tak nějak mimochodem získala pár metrů náskok na balík a tak prostě pokračovala k cíli. Zhruba 500 metrů před cílem byla sice dostižena, ale v tu chvíli nastoupil do dlouhého spurtu Magnus Cort a nikdo mu už nestačil. Druhý dojel Filippo Ganna a třetí Jordi Meeus. Celkově vedl Cort o 18 sekund před Ruiem Costou a o 26 sekund před Pidcockem.

4. etapa: Albufeira – Alto do Malhão, 178 km

V těžkém závěru předposlední etapy už ale Magnus Cort i Rui Costa na Pidcocka ztratili. Do úniku se tentokrát dostalo jedno velké jméno – Kasper Asgreen (Soudal-QuickStep), jemuž sekundovali Lewis Askey (FDJ) a Mathias Vacek (sekundovali doslova – Asgreen vyhrál všechny tři vrchařské „trojky“ v prvních třech čtvrtinách trati a dostal se do puntíkatého dresu, navíc vyhrál i stoupavou prémii sprinterskou na 69. kilometru).

Pro Asgreena tím práce skončila, avšak pro favority začala. Peloton si 25km před cílem vyzkoušel cílové stoupání – 2,5 kilometru do 9,7%, s maximem na prostřední pětistovce 13,8%. Podařilo se zde odjet dvojici Rémi Cavagna (QS) – Kobe Goossens (Intermarché), naopak defekt měli Madouas a Thymen Arensman (Ineos). Po sjezdu následovala kilometrová stojka s 10,5%. Tady uprchlíky dojel se skupinou přeživších Matteo Trentin (UAE Team-Emirates). Ve výjezdu do cílové stěny nejdříve Thomas Pidcock odpojil od pronásledovatelů Van Wildera, Oscara Onleye (DSM) a Sergia Higuitu (BORA-hansgrohe). Ten sice na chvíli odpadl, pak se ale chytil nástupu Joãa Almeidy a spolu se dostali na čelo. Nakonec je však zlomil Thomas Pidcock a strhl vítězství na svou stranu. Výsledkem etapy byly před konečnou časovkou zajímavé časové rozestupy pro favority na celkové pořadí: 1. Pidcock, 3. Almeida -7s, 9. Ganna -31s, 10. Foss (mistr světa v časovce) -32s. Martínez ztrácel 23 sekund, ale nikdo s ním zřejmě nijak nepočítal.

5. etapa: časovka v Lagoa na 24,4 km

Časovka měla lehce zvlněný profil, na němž vítěz dosáhl průměrné rychlosti 49,5 km/hod.. Na čele se poměrně dlouho držel Kasper Asgreen, ale o 8 vteřin jej předstihl Mathias Vacek a získal nakonec skvělé 15. místo před mnoha časovkářskými jmény. Pod 11 minut na prvním mezičase a pod 30 minut v cíli se jako první dostal Rémi Cavagna, ale vzápětí ho porazil Stefan Küng a jeho čas už odolal všem dalším závodníkům. Küng tak získal etapové prvenství. Mezi kandidáty na prvenství celkové bylo brzy jasno, že Pidcock vítězem nebude – již na prvním mezičase ztratil na Gannu 28 vteřin a skončil celkově až sedmý. Také Almeida a Costa ztráceli už od začátku příliš. Fosse Ganna porazil o 20 sekund, ale na Martíneze jeho výkon nakonec nestačil. Skončil třetí v etapě a druhý celkově. Ovšem v týmu Ineos Grenadiers se určitě slavilo – vyhráli i soutěž týmovou.

zdroj obrázků: procyclingstats.com, voltaaoalgarve.com