Milimetrový finiš první etapy UAE Tour pro Tima Merliera


UAE Tour odstartovala rovinatou etapou, kterou nakonec velice těsně získal Tim Merlier před Calebem Ewanem. Celá řada celkových favoritů ztratila.

První etapa UAE Tour vedla z Al Dhafra Castle do Al Mirfy a měřila 151 kilometrů. Ačkoliv profil byl rovinatý, jezdci se museli mít na pozoru od úvodních kilometrů.

Od startu etapy je totiž bičoval silný boční vítr, který poměrně rychle ovlivňoval průběh závodu. 10 kilometrů po startu se totiž začaly mezi závodníky vytvářet mezery a vznikly tak 3 velké skupiny. Velice dobře tuto situaci zvládl tým Bahrain, který vepředu měl svého sprintera Phila Bauhause i lídra celkového pořadí Pella Bilbaa.

Pozadu zůstali především jezdci domácího týmu UAE. Velký předzávodní favorit Adam Yates zůstal ve druhé skupině, přičemž další dva potencionální lídři týmu Jay Vine a Brandon McNulty byli dokonce až ve třetí skupině.

Takřka 100 kilometrů poté trvala naháněná jednotlivých skupin. První dvě skupiny se však nakonec spojily a tempo se zvolnilo. Rychle se tak začala přibližovat i třetí skupina, kde vedle již zmiňovaných závodníků týmu UAE byl například i Fernando Gaviria nebo i Sepp Kuss.

Nicméně klid zbraní nevládl dlouho. Necelých 30 kilometrů před cílem opět přitopily pod kotlem týmy Bahrain a Soudal – Quick Step. Za nimi se rychle začala vytvářet mezera. Toto nebezpečí na poslední chvíli zpozoroval Luke Plapp, který se dlouhým sprintem dokázal připojit k čelní skupině společně s Olavem Kooijem.

Tato skupina čítala pouze 12 lidí, ale dokázala dobře spolupracovat, zatímco za nimi zavládl chaos. Veškeré stíhací skupiny se nakonec spojily a vytvořily peloton. Nicméně v tu chvíli bylo již pozdě. Čelní skupina měla již více než minutový náskok. Ten v samém závěru sice mírně klesal, ale jen velmi pomalu.

Byli zde 3 favorité celkového pořadí – Remco Evenepoel, Pello Bilbao a Luke Plapp. Vedle nich tu byli i někteří sprinteři, kteří nakonec svedli souboj o etapové prvenství. Tim Merlier měl ve skupině k dispozici kromě Evenepoela i Berta Van Lerbergheho. Ti dokázali svému sprinterovi vypracovat ideální pozici a zdálo se, že Merlier získá druhou výhru v sezóně.

Nicméně zezadu se rychle přiřítil Caleb Ewan. Australanovi se v minulé sezóně příliš nedařilo a to chtěl rychle napravit. Dostal se na Merlierovu úroveň a oba sprintovali několik okamžiků vedle sebe. Pak přišel cíl. Na první pohled nebylo vůbec jasné, kdo byl v cíli první. Nebylo to však jasné ani z opakovaného záběru a dokonce ani z cílové fotografie.

A tak nastal v cíli zmatek. První zprávy hovořily tak, že v cíli byl o kousek rychleji Merlier. Nicméně poté se začali radovat jezdci týmu Lotto, jelikož dostali zprávy, že vítězem je Ewan. Na opravdový výsledek jsme si museli chvíli počkat. Z detailní cílové fotografie, kterou měli rozhodčí k dispozici, nakonec vzešel vítěz – Tim Merlier. Belgičan tedy s naprosto minimálním rozdílem vyhrál úvodní etapu.

Za nimi si pro třetí místo dojel Mark Cavendish, který se tak poprvé pořádně ukázal v dresu týmu Astana.

Peloton dorazil do cíle se ztrátou 51 sekund. To je v týdenním závodě pořádná porce času. Evenepoel, Bilbao a Plapp tak mají k dispozici velkou výhodu, kterou bude jen velice těžké smazat. Jednu z příležitostí dostanou jejich soupeři hned zítra, kdy se pojede týmová časovka. Je však třeba dodat, že tato ztráta je s velkou pravděpodobností stála možnost získat celkové vítězství.

Zdroj fotografie: Getty Images