73. ročník Okolo Valencie vyhrál senzačně Rui Costa

nabor

 

Minulý týden se ve španělské provincii Valencie jel první etapový závod na starém kontinentě. Celý závod měřil 788 kilometrů, které museli závodníci zdolat v pěti dnech. Každá z pěti etap nabídla alespoň 2 kategorizovaná stoupání, takže sprinterské týmy neměly lehkou práci. Celý závod spíše vyhovoval vrchařům, či subtilnějším klasikářům.

První etapa začala poměrně dlouhou rovinou před průjezdem Benidormu, dějiště nedávného světového poháru v cyklokrosu, a dvěma stoupáními, kdy druhé z nich končilo 30 kilometrů před cílem. V posledních kilometrech na čele pelotonu pracovaly týmy Movistar a Intermarché Wanty. K těm se přidal i tým Jumbo Visma s prací pro Olava Kooije. Ve sprintu se očekával souboj právě Kooije, Eritrejce Girmaye a Španěla Aranburua. Souboj nakonec dopadl dobře pro Eritrejce z týmu Intermarché, za kterým skončil Kooij a trojice týmu Movistar.

Druhá etapa měla ukázat, kdo bude usilovat o celkové pořadí, jelikož končila 14kilometrovým stoupáním, které mělo v průměru 2,6 %, což bylo způsobeno rovinatou pasáží. De facto mělo cílové stoupání 4 kilometry a nabídlo útoky favoritů na GC. První útočil mladý Brit Gloag z Jumbo Visma. Na jeho útoky reagoval Mikel Landa z Bahrain Victorious, ale nakonec etapa skončila sprintem, při kterém všechny zaskočil Giulio Ciccone z Treku.

Třetí etapa vyvrcholila sprintem „přeživší“ trojice z úniku, která díky technickému dojezdu udržela drobný 3vteřinový náskok na hlavní skupinu. Hlavní práci odvedl Lucemburčan Bob Jungels (BORA – hansgrohe), ale ve sprintu si na něho vyšlápl Ital Simone Velasco (Astana Qazaqstan Team).

Do čtvrté, královské etapy vstupoval Ciccone s drobným náskokem a díky skvělé týmové práci odrazil útoky jezdců z úniku i jezdců z hlavní skupiny. Etapu vyhrál opět ve sprintu vrchařů Brit Tao Geoghegan Hart z Ineosu a získal tak první vítězství od triumfu na Giro d´Italia 2020.

Poslední etapa měla být už jen oslavným dojezdem týmu Trek s Giuliem Cicconem, ale nakonec se zjevil v cílové rovince Rui Costa a Thymen Arensman, který portugalskému cyklistovi nestačil a skončil druhý. Rui Costa v cíli oslavil etapové vítězství, ale po přepočtu bonifikací a náskoku v cíli získal i celkové vítězství.

Foto:Volta Comunitat Valenciana