Závod Cadela Evanse bude mít na startu několik velkých jmen

nabor

V neděli 29. února odstartuje v Austrálii jednodenní závod Cadel Evans Great Ocean Road Race, který založil, jak už z názvu vyplývá, vítěz Tour de France 2011 – Cadel Evans. Závod se dostal pro letošek do nejvyšší kategorie World Tour s čímž souvisí i kvalitní účast.

Historie

Cadel Evans se rozhodl ukončit svou kariéru v úvodu roku 2015. Nejprve se představil na závodě Tour Down Under, kde obsadil třetí místo celkově a poté se zúčastnil prvního ročníku svého vlastního závodu Cadel Evans Great Ocean Road Race. Úvodní ročník vyhrál Belgičan Gianni Meersman, který musel kvůli srdečním problémům po minulé sezóně ukončit kariéru ve svých 31 letech. Sám Cadel Evans dokončil svůj poslední závod na pátém místě.

Závod se stal poměrně prestižní událostí a pro příští rok se na startu představilo hned devět World Tour týmů (Sky, BMC, Orica, Katusha, Trek, IAM, Dimension Data, Lotto Soudal a LottoNL-Jumbo).

To všechny zaskočil Peter Kennaugh, který zaútočil nedaleko před cílem a osamoceně projel cílovým prostorem před spurtujícím pelotonem.

Pro letošek závod ještě povýšil a stal se součástí elitní kategorie World Tour.

Trasa

Závod začíná i končí v jihovýchodním australském městě Geelong nedaleko od Melbourne.

Na jezdce čeká 174 kilometrů po zvlněných a rozpálených australských silnicích. Profil je zvlněný a uvidíme jestli do cíle přijede větší skupina nebo osamocený závodník, obě varianty jsou možné.

Profil Cadel Evans Great Ocean Road Race

Favorité

Tento závod dává šanci na výhru takřka všem typům jezdců až na typické spurtéry. Uspět mohou lehcí vrchaři, kterých je na závodu mnoho. Kromě trojnásobného šampiona Tour de France Chrise Frooma, je zde jeho bývalý týmový kolega a nedávný vítěz závodu Tour Down Under – Richie Porte. Těmto jezdcům bude konkurovat kolumbijský talent z Oricy Esteban Chaves a také Robert Gesink.

Klasikáři by neměli mít problém s překonáním několika kopců na trati. Na startu se objeví například Jan BakelantsNathan HaasMichael WoodsGianluca Brambilla nebo Simon Gerrans. Uspět může i jediný český zástupce – Petr Vakoč.

Představit by se mělo i několik spurtérů, kteří jsou schopni udržet krok s nejlepšími v kratších stoupáních tedy Danny Van PoppelEdward TheunsNikias Arndt a také irský rychlík Sam Bennett.

Výčet favoritů je opravdu velký. Kdo uspěje podle vás?