Závěrečnou etapu Kolem Polska vyhrál Poels, Dylan Teuns je celkovým vítězem

nabor

V poslední etapě závodu Kolem Polska se radoval Wout Poels. Celkovým vítězem se však stal teprve pětadvacetiletý Dylan Teuns.

Petr Vakoč (Quick-Step Floors), Robert Power, Rubén Plaza (Orica-Scott) Rory Sutherland, Dayer Quintana (Movistar), Diego Rosa (Sky), Simon Špilak (Katusha-Alpecin), Daan Olivier (Team LottoNL-Jumbo), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Domen Novak (Bahrain-Merida), Niko Denz (AG2R La Mondiale), Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a Paweł Cieslik (Polská reprezentace) vytvořili dnešní únik. Královská etapa byla opravdu velmi náročná, a tak únik postupně opouštěl jeden jezdec za druhým.

Přibližně třicet kilometrů před cílem se vzdálil zbytku skupiny Peter Sagan společně s Rubénem Plazou. Plaza však moc dlouho nevydržel a Sagan tak pokračoval sám. Za několik kilometrů se ho pak vydal stíhat Diego Rosa. Ital měl dva cíle: Získat vrchařské body na následující vrchařské prémii, jelikož se virtuálně dělil o první místo s Maximem Monfortem a jen kousek za nimi byl ještě Antwan Tolhoek. Druhým cílem bylo vydržet co nejdéle před pelotonem, aby následně mohl být nápomocen Woutu Poelsovi.

A skutečně. Poels nastoupil na předposledním výjezdu na Bukowinu. Jeho první nástup odpáral několik jezdců včetně Vincenza Nibaliho a problémy začínal mít průběžně vedoucí závodník Dylan Teuns. Poels nastoupil ještě dvakrát a druhým nástupem se zbavil všech soupeřů. Dojel Rosu a společně uháněli k cíli.

K Majkovi se naopak stáhl Peter Sagan. To bylo klíčové, protože právě Sagan dokázal dostihnou italsko-nizozemskou dvojici na čele. Většina favoritů tak byla zase pospolu, když se díky famózní práci Tejaye Van Garderena dokázal vrátit i Teuns. Tempo se uklidnilo, a tak znovu odjel Peter Sagan.

Když se přiblížilo cílové stoupání, nastoupil Sam Oomen. Za ním vyrazil Poels a Majka, který byl přisátý za zadním kolem nizozemského cyklisty a nechtěl mu dát ani metr. Celá skupina se pak znovu spojila. Vpřed tak vyrazil vítěz včerejší etapy Jack Haig společně s Domenicem Pozzovivem a dojeli Sagana.

Následně dnes poprvé nastoupil Majka. S ním vyrazil i Teuns, který se na předchozím kopci trápil, ale teď byl jako vyměněný a znovu Poels. Okamžitě dojeli dvojici vpředu a začali se vzdalovat svým konkurentům. Jenže Teuns poté pochopitelně nestřídal, jelikož tato situace mu naprosto vyhovovala. To rozčilovalo Majku a snažil se ho odpárat, jenže nikdy se nejednalo o takový nástup, který by byl nad síly mladého Belgičana. Obě skupiny se tak spojili a o vítězi musel rozhodnout spurt.

V něm byl nejrychlejší Poels před Yatesem a Majkou. Teuns však dorazil ve stejném čase a stal se tak vítězem celého závodu o dvě sekundy před Majkou a o tři před Poelsem.

Pořadí sedmé etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Wout Poels (Niz) Team Sky 3:28:20
2 Adam Yates (Brit) Orica-Scott
3 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
4 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb
5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:05
7 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb 0:00:12
8 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 0:00:14
9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:18
10 Rui Costa (Por) Team UAE Emirates 0:00:54

Konečné pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 27:07:47
2 Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe 0:00:02
3 Wout Poels (Niz) Team Sky 0:00:03
4 Wilco Kelderman (Niz) Team Sunweb 0:00:10
5 Adam Yates (Brit) Orica-Scott 0:00:13
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:23
7 Sam Oomen (Niz) Team Sunweb 0:00:36
8 Jack Haig (Aus) Orica-Scott 0:00:57
9 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:01:19
10 Rui Costa (Por) Team UAE Emirates 0:01:22