Závěrečnou etapu Kolem Baskicka vyhrál Enric Mas, celkově zvítězil Roglič

nabor

Mladý Španěl Enric Mas (Quick-Step Floors) dokázal dovést únik do vítězného konce a v 6. etapě Kolem Baskicka si připsal své premiérové profesionální vítězství. Zvrátit průběh závodu se ještě pokusil Mikel Landa a jeho Movistar. Landa nakonec dojel druhý, ale na vítězství to nestačilo. Primož Roglič po velmi vyrovnaných výkonech nakonec zaslouženě udržel žlutý dres i přes dnešní slabší výkon v závěrečném stoupání.

Závěrečná etapa Itzulia Basque Country měřila 122 kilometrů a jezdce vedla přes 8 kategorizovaných stoupání. Již od pohledu tedy nic lehkého. Lídr závodu Primož Roglič vstupoval do etapy s náskokem téměř 2 minut před Mikelem Landou a 2:13 před Ionem Izagirrem (Bahrain-Merida). Movistar tedy musel něco na Rogliče vymyslet, což nebyl nijak snadný úkol. Slovinec totiž jednu etapu vyhrál, v dalších 3 skončil druhý a závod měl naprosto pod kontrolou.

Hned po startu ale čekal Rogliče první problém. Zapletl se do hromadného pádu a musel dotahovat půl minutovou ztrátu. To se mu povedlo, ale pozbyl cenných sil. V polovině závodu pak rozjel manažer týmu Movistar Eusebio Unzué svůj plán. Jezdci španělské ekipy na každém z kopců rozjížděli brutální tempo, ale každý útok Landy či Quintany si Roglič nakonec bez větších obtíží pokryl.

Poté se na čele vykrystalizoval únik ve složení Enric Mas (QUickstep Floors), Carlos Verona (Mitchelton-Scott), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a Gregor Mülhberger (Bora-Hansgrohe). Ti se na čele udrželi až pod závěrečný kopec, ale peloton se k nim nebezpečně přibližoval. 5 kilometrů před cílem nastoupil Nairo Quintana a Unzuého plán přešel do své předposlední fáze. V pelotonu nebyl nikdo schopen držet s Kolumbijcem krok a Quintana postupně dojížděl jezdce z úniku. 4 kilometry pod vrcholem přišlo to, na co jsme všichni čekali. Ze sedla se zvedl Mikel Landa a ve stylu Alberta Contadora odtancoval pryč. Primož Roglič poprvé v závodě nenacházel odpověď a Španěl se mu nebezpečně vzdaloval. O chvíli později Landa dojel Quintanu a borci ze španělsky mluvících zemí se dále hnali společně. Jejich (před začátkem roku dosti zpochybňovaná) kooperace byla překvapivě dobrá. Quintana odevzdal co v sobě měl a poté Landu vystřelil dopředu. Před nimi ale stále zůstával Enric Mas a mladičký krajan nakonec Landu za sebou dokázal udržet.

Landa přijel do cíle o 11 vteřin za Masem a ani bonifikace mu nebyla nic platná. Primož Roglič závod ovládl o 1:09 před Landou. Přes všechnu snahu tak Movistar z Baskicka odjíždí s prázdnou.