Niki Terpstra může na Paříž-Roubaix zaútočit na unikátní double

nabor

Po nedělní vítězné sólové jízdě na vlámských dlážděných cestách se může
Niki Terpstra pokusit o zisk unikátního doublu. To znamená, v jedné sezoně ovládnout
dva kostkové monumenty. Stal by se tak teprve jedenáctým závoďákem, kterému se to podařilo. Posledním takto úspěšným jezdcem na Ronde van Vlaanderen a Paříž-Roubaix byl v roce 2012 Tom Boonen.

V roce 2014 už holandský závodník “Vlčí smečky”, jak si přezdívá belgický Quick-Step, Paris-Roubaix ovládl. Letos mu v cestě bude stát 29 dlážděných sektorů v celkové délce 54,5 kilometru, včetně nejtěžších světoznámých, pětihvězdičkových úseků, Mons-en-Pévèle, Arenbergský les a Carrefour de l’Arbre. Nejsou to jen nástrahy trati, kterým musí třiatřicetiletý Holanďan čelit. Peter Sagan už burcuje. „Quick-Step je skvělý tým. Nejsem to jen já, koho potřebujete porazit. Proč nejsme schopni se spojit proti Quick-Stepu? Pokud to takhle půjde dál, bude Quick-Step vyhrávat všechny klasiky.”

Nadvláda Quick-Stepu je z dosavadních výsledků zřejmá, a tak to může v pelotonu vypadat podobně jako před pěti dekádami let, když si Eddy Merckx tesknil nad poměry v pelotonu. „Stačí se jen rozhlédnout na klasikách. Godefroot, bratři De Vlaeminckové, Dierickx, Leman, Maertens, ti všichni, ač jsou z různých týmů, jedou proti mě.“ Přesto se legendárnímu Merckxovi, přezdívanému “Kanibal” povedlo dosáhnout na tři celková vítězství. O jedno více si připsal jeho největší rival na této klasice Roger de Vlaeminck. Později ho dokázal dorovnat další Belgičan Tom Boonen.

Závod je vždy těžko čitelný, vyhrát může pozdní útok nebo brzký únik, zrovna jako se to povedlo Mattu Haymanovi v ročníku 2016. Vyčkávajíc v čelní skupině na Luku Durbridge,  dostal se až do cíle na prvním místě. Nelehký úkol tedy bude čekat na Sagana, van Avermaeta, van Marcka a další. Musí se pokusit udělat závod pro letku z Quick-Stepu co nejtěžší. Když se jim nepodaří rozdělit “Vlčí smečku” před rozhodujícími úseky Camphin-en-Pévèle a Carrefour de l’Arbre, tak má belgická stáj z půlky hotovo.

Favorité

  • Své tipy pište na náš Facebook a vyhrajte jednu z cen.

Phillipe Gilbert není úplným favoritem. Proti němu hrají zkušenosti. Z nejznámějšího jednorázového závodu si připsal jediný start v roce 2007, v němž byl klasifikován na 52. místě. Gilbert se však netají, že by se rád do cyklistické historie zapsal po bok velikánů Merckxe, Vlaemincka a Ricka van Looye, jako čtvrtý závodník, jenž dokázal ovládnout v kariéře všech pět cyklistických monumentů. K tomuto snu mu chybí právě Paříž-Roubaix a Milán-San Remo.

Zdeněk Štybar nevypadal na Flandrech silný jako jeho kolegové, ale Roubaix je odlišný závod a i jeho umístění ukazují na to, že mu francouzské kostky sedí lépe.

Lampaert rozjíždí spurt Zdeňku Štybarovi.

Do karet Zdeňkovi trochu paradoxně hraje výkonnost Nikiho Terpstry, ten by měl být s aktuální formou nejhlídanějším jezdcem, a tak doufejme, by se mohlo českému cyklistovi dostat více prostoru k útokům a zlepšit, tak své maximum na této jednorázovce.

Belgičan Sep Van Marcke, který si také dokázal připsat jednu stříbrnou pozici, celé jaro potvrzuje, že je velmi silný, ale chybí mu podobný instinkt pro načasování útoku, jaký prokazuje například Terpstra nebo by mu možná stačilo jen více štěstí.

To budou Francouzi přát Arnaudu Demáremu. Sprinter, který dokázal loni na Velodromu v Roubaixe finišovat na šestém místě a ve svém životopise má už zapsáno. “Zisk prvního monumentu. Milán-San Remo, rok 2016”. Francouz prokazuje také dobrou formu, letos na San Remu opět dokončil na bedně. Ve spurtu z balíku ho porazil Caleb Ewan a na Gent-Wevelgem dokončil shodně na třetím místě za Saganem a Eliou Vivianim. Francouz vše trefně shrnul jednou větou. “Štěstí hraje velkou roli a možná v neděli bude hrát v náš prospěch.” Jak vše dopadne můžete sledovat i na ČT4 sport od 12:15, očekávaný dojezd v 17:30. Eurosport 1 vysílá už od 11h.

Komu věříte vy?

To napište na náš Facebook pod soutěžní příspěvek.