Zase Kristoff! Terpstra tak tak odolal

nabor

Hattrick! Kristoff je „Boonenem“ letošního ročníku katarského závodu, neboť mu spurtersky vládne stejně jako dříve Belgičan. Toho může těšit alespoň, že Niki Terpstra drží i díky němu těsné vedení.

Už předem bylo jasné, že dnes se bude útočit. Po včerejším čelním větru foukalo tentokrát zboku a řada týmů měla ambici se posunout pořadím, odřízout spurtery či pojistit náskok.

Jako první do toho kopl kdo jiný než Etixx a okamžitě rozdělil peloton na tři části. Nestíhali Wiggins, Démare, Bodnar… Ve druhé skupině však zůstal Fabian Cancellara a pod jeho vedením se tempo drželo na vysoké úrovni. Nakonec trvalo 35 kilometrů, než se peloton opět spojil, alespoň tedy první dvě skupiny.

Následně zaútočil Hermans, za ním se vydali ještě Wallays, Hayman, Gruzděv a Haller. Tato pětice ujela pelotonu a ovládla skrze Haymana oba sprinty. Peloton se ještě chvílemi dělil, ať už kvůli větru či pádům (odstoupit musel Theo Bos), nakonec ale i poslední skupina dojela do čela a zpět ve hře byl tak znovu Wiggins Boom i Kittel.

Při nájezdu do posledních dvou okruhů si únik držel náskok asi minuty, peloton jej však měl pod kontrolou. V prvním ze závěrečných okruhů to zkusil Etixx a znovu přechodně nadělil peloton, ne ale na dlouho.

A tak rozhodoval až poslední okruh. Asi 8 kilometrů před koncem najela dopředu Katusha a málem se jí povedl počin dne. Urvala totiž skupinku jen asi deseti jezdců, kde chyběl Terpstra i Stannard. To byla velká šance pro Kristoffa, ovšem také pro Bodnara, který se Saganem a ještě jedním týmovým kolegou nechyběl na čele.

Bohužel pro útočníky, jejich složení se rychle vyčerpávalo a protože Tinkoff i Katusha chtěly mít lead-out do spurtu, daly Terpstrovi šanci vrátit se zpět. Poslední dva kilometry tedy již jela rozšířená skupina na asi 40 jmen, včetně všech hlavních favoritů.

Vítr ovšem nepřestával foukat a i na cílové rovince musel každý dávat bedlivý pozor. Terpstra visel jen na vlásku, zatímco Sagan s Kristoffem si to znovu rozdávali o vítězství. V zatím nejtěsnějším finiši nakonec zvítězil Kristoff a posunul se už na třetí místo celkově. Pokud by zítra znovu vyhrál a uspěl i na prémii, může Nor jistě myslet i na zlatý dres, když jeho ztráta je pouhých jedenáct vteřin.

https://www.youtube.com/watch?v=HHzYkWLriyg

Pořadí 5. etapy Tour of Qatar

P. Jméno Tým Čas
1 Kristoff Katusha 3:03:01
2 Sagan Tinkoff
3 Arndt Giant
4 Boonen Etixx
5 Blythe Sky
6 Haussler IAM
7 Rojas Movistar
8 Démare FDJ
9 Van Avermaet BMC
10 Bouhanni Cofidis

Celkové pořadí Tour of Qatar po 5. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Terpstra Etixx 15:12:45
2 Bodnar Tinkoff 6
3 Kristoff Katusha 11
4 Stannard Sky 12
5 Van Avermaet BMC 19
6 Sagan Tinkoff 31
7 Rowe Sky 33
8 Haussler IAM 39
9 Grivko Astana 41
10 Boonen Etixx 42