Už zítra začně svou sezónu Zdeněk Štybar a stejně tak i Alexander Kolobněv, Dani Navarro či Jan Bárta. Stane se tak na poměrně skromném, ovšem velmi zajímavém jednorázovém závodě Okolo Murcie.
V Murcii se jezdí špičková cyklistika už dlouho, od roku 1984 zde byl situován krátký etapový závod. Původních pět etap se postupně změnilo jen na dvě a v roce 2012 se poprvé z důvodů rentability jela Vuelta a Murcia jako jednorázovka. Že si však ponechala tradiční tvář, o tom nejlépe svědčí fakt, že Alejandro Valverde zde ke svý třem vítězstvím v edicích s pěti etapami stihl přidat už i loňský jednorázový triumf.
Právě Alejandro Valverde je historicky nejúspěšnějším účastníkem závodu a jeho chráněncem. Když mu byl tedy Italským olympijským výborem zakázán start na italské půdě, organizátoři zakázali v roce 2010 start na jejich půdě rovnou všem italským týmům. Těžil z toho František Raboň, který tehdy ovládl časovku a také celkové pořadí.
Kromě něj najdeme mezi vítězi i Daniho Navarra (jediného obhájce startujícího letos), Naira Quintanu nebo Menšova s Pantanim.
Kde a kudy
Murcia leží na jihovýchodě Španělska. Jde o pobřežní autonomní region, který nabízí pestrý terén od rovin až po vrcholy první kategorie. Díky nim zde v minulosti mohli vyhrávat grandtouroví velikáni, při jejich absenci naopak měli šanci časovkáři.
Letošní Vuelta a Murcia je nastavena nejvíce pro vrchaře a útočné agresivní jezdce. Na délku má skoro 200 kilometrů (na začátek sezóny víc než dost), obsahuje čtyři vrchařské prémie. Startuje v Mazzarónu a končí na Alto Fortaleza del Sol.
Známá jména? Není nouze!
S výčtem favoritů začněme u jedničky. Loni pátý Rubén Fernandéz se k tomuto číslu dostal díky absenci Alejandra Valverdeho a bude lídrem Movistaru. Letos dojel třetí na Willunga Hill během Tour Down Under a poté se vyjádřil, že ví, že už můe závodit s nejlepšími. Velký talent, velké ambice. Bude to stačit?
Konkurence je totiž zdatná. V dresu Etixxu, povzbuzeném úspěchem druhé skupiny na Tour of Qatar, se představí Mark Cavendish i Zdeněk Štybar. Pro českou klasikářskou jedničku to bude premiéra v sezóně. Pro klubový web se Štybar vyjádřil, že nemá ze startu po pauze zaviněné operacemi obavy. „Trénink proběhl podle plánu a jsem zvědavý, jak na tom jsem.“
Trek povedou vrchaři tří generací. Schleck, Mollema a Felline tvoří extrémně výbušný mix a jen nerozzávoděnost hraje proti nim. Asi i proto jsou v týmu zakomponováni Roulstonem s Watsonem, kteří coby Oceáňané mají start sezóny dávno za sebou.
V dresu Cofidisu již zmiňovaný Dani Navarro, bude sice lídrem, ale kdyby mělo dojít na hromadný dojezd, má tým v záloze Juliena Simona.
Astana přiveze Malacarneho, L. L Sáncheze, Taaramaeho, Scarponiho a tři méně známé Kazachy. Vytvoří tak různorodý mix nastavený vcelku jednoznačně pro útočné ježdění.
Další tři přední spurtery či klasikáře nalezneme v Giantu (již rozjetý Degenkolb!), Katushe (Kolobněv) a CCC Polkowice (Grega Bole, také rozjetý, a doplněný mj. o Jana Hirta). Vrchařštěji orientované budou týmy FDJ (Elissonde), Caja Rural (Arroyo) a Frøy Oslo (Damien Garcia, který se ukázal na Mallorce).
Ze Spojených států přijedou jezdci, které moná v Evropě tolik neznáme, ale kteří jsou hodně kvalitní. UnitedHealthcar tu bude mít Canolu, Bazzanu a Ratta, Novo Nordisk bude sázet na Mejiase a Lozana.
V Polském Active Jetu upozorněme na Gradeka, talentovaného borce, který může klidně dojet ve dvacítce.
Samým závěrem nezapomeňme na Boru. Německá pro-kontinentální stáj slavila dnes v Kataru, včera doma (dostala pozvánku na Flandry) a zítra chce slavit ve Španělsku. Důvod k tomu má zavdat Jan Bárta. Ten by měl být při své premiéře lídrem
Závod se koná zítra a my vám z něj přineseme odpoledne reportáž.