Bennett zaskočil favority, Terpstra je zlatý


Kdo by si to tipl? Že Terpstra udrží dres vedoucího muže, to mnozí, ale že to bude po vítězství Sama Bennetta v závěrečné etapě, to jen opravdoví experti. Ir zaskočil top favority a získal cenný triumf.

Šestá, poslední etapa Tour of Qatar 2015 měla být vůbec nejméně ze všech ovlivněna větrem a skutečně se odehrávala podle poměrně klasického scénáře. Ten narušovala jen snaha týmu Katusha pro Kristoffa získat účast na sprinterských prémiích, aby mohl útočit na zlatý dres.

V úvodu dne ujela čtyřka van Hecke, Boem, Burghardt, Pirazzi a získala si náskok asi minuty a půl, který bedlivě kontrolovala právě ruská stáj.

Při nájezdu na daužský okruh sice ještě vedl únik a zaútočil Stefano Pirazzi, jinak ale bylo zřejmé, že na sprinterské prémii na 73,5 km už bude první peloton.

Stalo se tak a byla z toho velká bitva Etixxu proti Kristoffovi, která skončila částečným úspěchem. Boonen vyhrál, Kristoff byl druhý, další Terpstrův muž Trentin třetí.

Šest kol před koncem nastoupil van Hoecke s Iljo Keissem a dvojka z Topsportu a Etixxu s trochu odpočívající Katushou v zádech dojela až na druhou prémii. Další bonusovou vteřinku utrhl Tim Declerq a bylo jasné, že Kristoff bude muset atakovat etapové vítězství.

Jenže etapu chtěli i jiní, například akcelerující Tinkoff. Ten se postaral o stažení úniku a na posledních dvaceti kilometrech se mělo rozhodnout.

Postupem času přebíral iniciativu Trek a BMC, vepředu byla najetá Astana i Cofidis. V posledním kole ale přišel šok.

Nejprve Astana s Tinkofem neuvěřitelně natáhly peloton a ve zmatku zůstali zase ztraceni někteří top spurteři a pak, když už se v autě Astany slavilo, Guardinimu ze závětří vypálil Sam Bennett. Irský spurter ukázal svůj obrovský potenciál a vyhrál s náskokem celého kola před Guardinim i těsně třetím Bouhannim.

Pořadí šesté etapy Tour of Qatar 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Bennett Bora 02:34:03
2 Guardini Astana 6
3 Bouhanni Cofidis 11
4 Sagan Tinkoff 12
5 Reguigui MTN 19
6 Blythe Sky 31
7 Trentin Etixx 33
8 Boonen Etixx 39
9 Stuyven Trek 41
10 Rojas Movistar 42

Celkové pořadí Tour of Qatar 2015

P. Jméno Tým
1 Terpstra Etixx 17:36:48
2 Bodnar Tinkoff 6
3 Kristoff Katusha 9
4 Stannard Sky 12
5 anAvermaet BMC 19
6 Sagan Tinkoff 31
7 Rowe Sky 33
8 Haussle IAM 39
9 Boonen Etixx 39
10 Grivko Astana 41