Zase druhý! Sagana předjel jen Van Avermaet

nabor

Ani třináctá etapa Tour de France nepřinesla zlom v prokletí Petera Sagana. Dnes byl vítězství obzvláště blízko, na pásce už mu však nezbylo dost sil a tak se radoval po zásluze Greg Van Avermaet.

únikPo třech dnech v Pyrenejích se nesly pelotonem spekulace o ponechání volnosti úniku, od začátku se ovšem nenaplňovaly. Prakticky okamžitě poté, co pláchla čtveřice Kelderman (Lotto-Jumbo), Gautier (Europcar), De Gendt (Lotto-Soudal) a Geniez (FDJ; krátce před cílem se projíždělo přímo Francouzovým bydlištěm), následně dostižená ještě Haasem (Garmin-Cannondale) s Périchonem (Bretagne), začal tempo kontrolovat Giant-Alpecin a náskok nikdy nepřekročil pět minut.

Přidat k uprchlíkům se poté pokusili ještě Quemeneur s Grivkem, neuspěli však. A tak vše relativně konstantně směřovalo ke sprinterské prémii na 92,5. kilometru. V úniku ji ovládl De Gendt, v pelotonu André Greipel. Dvojitý úspěch Lotto-Soudal podtrhlo předstižení Sagana Degenkolbem a Cavendishem. O jeden bod se tak provizorně měnil držitel zeleného dresu.

Jean-Christophe Péraud
Jean-Christophe Péraud

Velmi bolestivě skončil na zemi Jean-Christophe Péraud. Loňský druhý muž závodu se ohlížel a upadl. Podřel se až do krve a hodně dlouho jel s doktorským vozem, kde ho ošetřovali.

V pelotonu postupně rostla aktivita Tinkoffu-Saxo, který se připojil k Giantu a držel uprchlíky na dostřel. Za velkého horka a ve zvlněném terénu se přesto lídři drželi obdivuhodně. Až když náskok klesl na 90 vteřin a spolupráce počala váznout, vzal za to Nathan Haas a osud úniku se začal naplňovat. Po několika dalších změnách rytmu na posledním neklasifikovaném stoupání před cílem vykrystalizovala vepředu trojka De Gendt – Kelderman – Gautier, v níž tahal zejména nizozemský jezdec. Ke stíhačce se přidal tým MTN-Qhubeka a Orica.

Peter Sagan, Greg Van Avermaet
Peter Sagan, Greg Van Avermaet

Uprchlíci byli nakonec dostiženi až na posledním kilometru po akceleraci Kaťuši a došlo na poměrně chaotickou bitvu na prudkém posledním půlkilometru. Nejvíce sil měl Greg Van Avermaet, jehož nástup setřásl všechny krom Petera Sagana. V teorii tak na poslední rovné padesátce měl Slovák konečně zlomit sérii druhých míst, neměl však dost dechu a sil a pro výhru si tak heroicky z první pozice dojel Belgičan.

„Po zkušenosti z Le Havre jsem nechtěl zbytečně dlouho přemýšlet. Zkusil jsem to skoro odspoda a poslední stovka pak byla nekonečná. Věděl jsem, že mám někoho na zadním kole, ale pokračoval jsem a doufal, že to vyjde.“

Zlepšující se formu ukázal Vincenzo Nibali, který dojel hned za Froomem na sedmém místě. Soutěž o zelený dres zůstává alespoň částečně dramatická, když Sagan vede o 24 bodů před Greipelem a 57 před Degenkolbem.

 

Zdeněk Štybar v cíli
Zdeněk Štybar v cíli

Pořadí 13. etapy Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Greg Van Avermaet BMC 4:43:42
2 Peter Sagan Tinkoff-Saxo  0
3 Jan Bakelants AG2R  3
4 John Degenkolb Giant-Alpecin  7
5 Paul Martens Lotto-Jumbo  7
6 Chris Froome Sky  7
7 Vincenzo Nibali Astana  7
8 Alberto Contador Tinkoff-Saxo  7
9 Alejandro Valverde Movistar  7
10 Tejay Van Garderen BMC  7

Průběžná celková klasifikace Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky 51:34:21
2 Tejay Van Garderen BMC  2:52
3 Nairo Quintana Movistar  3:09
4 Alejandro Valverde Movistar  3:58
5 Geraint Thomas Sky  4:03
6 Alberto Contador Tinkoff-Saxo  4:04
7 Robert Gesink Lotto-Jumbo  5:32
8 Tony Gallopin Lotto-Soudal  7:32
9 Vincenzo Nibali Astana  7:47
10 Bauke Mollema Trek  8:02