Zakarin vyhrál etapu, ale za nedovolené počínání ve spurtu mu byla výhra odebrána


Ilnur Zakarin (Katusha) byl sice v cíli závodu Kolem Romandie první, ale kvůli blokování Naira Quintany (Movistar) ve spurtu mu bylo vítězství odebráno. Bonusové vteřiny shrábl Kolumbijec a dostal se do vedení závodu. Zakarinovi byl i tak zapsán stejný čas jako Quintanovi. Pořadatelé postupovali stejně jako v případě Matthews a Bouhanni na Paříž – Nice. Třetí se ztrátou 26 vteřin dorazila skupina okolo lídra závodu Iona Izagirra (Movistar).

Únik dnes vytvořilo šest závodníků Igor Sillin (Katusha), Daryl Impey (Orica-GreenEDGE), Danilo Wyss (BMC), Fumiyuki Beppu (Trek – Segafredo), Thomas De Gent (Lotto Soudal) a Jaco Venter (Dimension Data). Jejich maximem byl náskok přes pět minut.

V závěrečném kopci měl velké problémy Chris Froome (Sky). Dvojnásobný vítěz Tour de France měl defekt a musel se dotáhnou zpět ke skupině favoritů. To mu sebralo mnoho sil a odpadl.

Když zbývalo 6,5 kilometru do cíle nastoupil Nairo Quintana a vytvořil si drobný náskok. Ostatní zůstávali ještě chvíli v klidu, ale pak se oddělila skupina ve složení Ilnur Zakarin, Thibaut Pinot (FDJ) a zezadu k nim přijel ještě Tejay Van Garderen (BMC). Zakarin ihned nastoupil a raketovým tempem přijel ke Quintanovi. Zbylí dva borci se vrátili zpět k dalším favoritům.

Duo Quintana-Zakarin spolupracovalo a tvořilo si čím dál vyšší náskok na skupinu dalších závodníků, kterou vedl tým FDJ v osobě Sebastiana Reichenbacha. Ovšem dvojice na čele se přehoupla přes vrchol a blížila se k cíli.

Nakonec pospolu dojeli i do finálových pasáží a začali taktizovat. Zakarin se usadil na druhé pozici a nechal Quintanu vpředu. Oba se několikrát zvedli ze sedla a zase si sedli. Závěrečný spurt přišel asi 200 metrů před cílem. Zakarin zareagoval na Quintanův nástup a dokázal se dostat před něj. Poté přišel inkriminovaný moment, kdy oba najeli do mírné zatáčky a Quintana byl na vnitřní straně. Proto Zakarin přimáčkl Quintanu více ke straně a donutil ho zpomalit. Následně se radoval z výhry, ale ne dlouho.

Komisaři rozhodli, že Rus změnil při spurtu dráhu a úmyslně blokoval svého soka. Proto mu výhra byla odebrána. Nairo Quintana si tak připsal deset bonusových sekund a ujal se vedení o 18 vteřin před Ilnurem Zakarinem. Spurt o třetí místo vyhrál Rui Costa (Lampre-Merida).

Stejný případ se řešil letos na Paříž – Nice, kdy se stejný incident udál mezi Nacerem Bouhannim (Cofidis) a Michaelelm Matthewsem (Orica-GreenEDGE).

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=cclR3B0yaBc

Pořadí etapy:

Pořadí Jméno Tým Čas
1. Nairo Quintana Movistar 4:28:40
2. Ilnur Zakarin Katusha ,,
3. Rui Costa Lampre – Merida + 0:26
4. Rigoberto Uran Cannondale ,,
5. Thibaut Pinot FDJ ,,
6. Ion Izagirre Movistar ,,
7. Rafal Majka Tinkoff ,,
8. Mathias Frank IAM ,,
9. Pierre Rolland Cannondale ,,
10. Simon Špilak Katusha ,,

Celkové pořadí:

Pořadí Jméno Tým Čas
1. Nairo Quintana Movistar 7:02:05
2. Ilnur Zakarin Katusha + 0:18
3. Ion Izagirre Movista + 0:20
4. Thibaut Pinot FDJ + 0:32
5. Rui Costa Lampre – Merida + 0:36
6. Mathias Frank IAM + 0:37
7. Simon Špilak Katusha + 0:42
8. Pierre Rolland Cannondale + 0:43
9. Bauke Mollema Trek – Segafredo + 0:44
10. Rigoberto Uran Cannondale + 0:46