nabor

Dalším z favoritů na celkové prvenství je polský bojovník Rafal Majka.

Rafal Majka je prvním polským cyklistou od dob Zenona Jaskuly, který může útočit na celkové prvenství.

Borec ze Zegartowic, kde se před šestadvaceti lety narodil, okusil profesionální cyklistiku až v roce 2011. A hned ve stáji, která má ve světě velké jméno v týmu Tinkoff (tehdy ještě pod názvem Saxo Bank–SunGard). Již o rok později se vydal na svoji první Grand Tour – na španělskou Vueltu. Z ní si odvezl 32. místo. Rafal přes zimu potrénoval a vysloužil si nominaci na Giro. Na něm jako jezdec do 25 let dlouho vozil bílý dres pro nejlepšího jezdce této kategorie. Ovšem v závěrečných etapách o něj přišel. To však nic nemění na tom, že při prvním setkání s italským závodem, skončil Polák na skvělé sedmé příčce.

Na podzim se vydal na Vueltu a tam svým výkonem nepřesvědčil. Ovšem za další rok se vrátil na Giro znovu a své umístění v celkové klasifikaci ještě vylepšil. Ve stejném roce, tedy 2014, se zúčastnil i Tour de France a zde se předvedl ve velkém stylu. Ač celkově skončil na 44. místě, tak zaujal především svými vrchařskými schopnostmi, když dokázal vyhrát dvě horské etapy a díky nim se dostat i do čela klasifikace vrchařů, což mu vydrželo až do Paříže, kde si na závěrečném ceremoniálu navlékl puntíkatý dres. O několik týdnů později zazářil na domácím závodu Okolo Polska, kde ovládl celkovou klasifikaci.

V roce 2015 se na Starou dámu vrátil, ale přesto že vyhrál 11. etapu z Pau do Cauterets a vylepšil si celkové postavení na 28. místo, tak příliš nezaujal. Zřejmě šetřil síly na podzimní Vueltu. Tam sice žádnou etapu nevyhrál, ale v celkové klasifikaci zaostal o minutu a devět sekund za vítězným Fabiem Aru a obsadil třetí místo, čímž potvrdil, že patřil mezi favority na celkové prvenství.

Letos se Rafal Majka chystá na své třetí vystoupení na Giru. Na ně se připravuje velmi svědomitě. Však se také zúčastnil poslední Ardénské klasiky Lutych – Bastogne – Lutych, kde po pádu v jednom ze sjezdů skončil hluboko v poli poražených. Poté se s týmem odebral na Kypr, kde trénoval na nacházející závody. Prvním ostrým testem je právě probíhající závod Okolo Romandie.

Jak si povede polský cyklista na italských silnicích teprve uvidíme, ale rozhodně nebude jen přihlížet.