Wout Poels ovládl závod Kolem Andalusie

nabor

Wout Poels se stal vítězem závodu Kolem Andalusie, když o 14 sekund překonal druhého Cristiána Rodrígueze a o 15 sekund třetího Miguela Ángela Lópeze.

1. etapa

Hned v první etapě dal peloton velký prostor v úniku. V závěrečných kilometrech se sice hlavní pole rychle přibližovalo, ale nakonec to nestačilo. O vítězi se rozhodlo z čelní skupiny, kde v stoupavém závěru nakonec zvítězil Rune Herregodts, který tak získal své teprve druhé profesionální vítězství. Na druhém místě dorazil ve stejném čase Stephen Bassett a na třetím Ander Okamika. Peloton přivedl do cíle se ztrátou 37 sekund Gonzalo Serrano.

2. etapa

Ani v druhé etapě si závodníci příliš neodpočinuli. Ve 150 kilometrů dlouhé etapě se rovinatých pasáží moc nenacházelo. Na začátku etapy se tradičně vytvořil únik, jenže tentokrát nedostal takový prostor jako v předchozí etapě, a tak byl v bezpečné vzdálenosti před cílem pohlcen.

V závěrečném stoupání zkoušel nastupovat Wout Poels, nicméně nakonec se rozhodlo až v závěrečných pasážích cílového stoupání. V prudkém sklonu našel nejvíce sil Alessandro Covi, který si kromě etapového vítězství dojel i pro žlutý dres lídra celkového pořadí.

3. etapa

Další zvlněný profil si přichystali organizátoři závodu pro třetí den závodu. V náročném terénu postupně odpadávali z pelotonu další a další závodníci. Nakonec přijela do závěrečných kilometrů středně velká skupina, která svedla bitvu o vítězství.

V chaotickém dojezdu skončila na zemi dvojice týmu Ineos Jhonatan Narváez a Carlos Rodriguez. Jednalo se však o pád v ochranné 3kilometrové zóně, a tak Rodriguez, který přijel na jih Španělska jako lídr týmu Ineos, nepřišel v celkovém pořadí o žádný čas.

Jeho týmový kolega Magnus Sheffield však mezitím vpředu využil nastalé situace a v závěrečném kilometru se vzdálil ostatním. Zbytek skupiny chvíli zaváhal a to bylo vše, co 19letý Američan potřeboval. Sheffield tak oslavil svou první profesionální výhru.

4. etapa

V úvodní pasáži 4. etapy se nacházelo náročné stoupání 1. kategorie Alto del Purche. Již zde se od pelotonu oddělila 14členná skupina. Byla zde většina favoritů celkového pořadí, avšak nenacházel se zde lídr celkové klasifikace Alessandro Covi. Ten postupně za pomoci svých týmových kolegů limitoval své ztráty, ale vedoucí skupina se mu postupně začala vzdalovat.

Klíčový moment celého závodu nadešel 15 kilometrů před cílem, kdy nastoupil Wout Poels. Na jeho nástup zareagoval pouze Alexey Lutsenko. Pro tým Astana tak nastala netradiční situace, kdy Wouter Poels za pomoci Lutsenka získával náskok na Miguela Ángela Lópeze, tedy týmového kolegu Lutsenka.

Tato dvojice dorazila jako první do cíle, kdy měl v závěru více sil Wout Poels, který se dostal i do čela celkové klasifikace.

5. etapa

Poslední den závodu finišoval na krátkém stoupání druhé kategorie Chiclana de Segura. Velice silný únik se vytvořil krátce po startu a peloton mu dal zelenou. Tato skupina, která byla plná kvalitních vrchařů, si vypracovala dostatečný náskok pod cílové stoupání. Zde využila početní převahy Bora a připravila útok Lennarda Kämny. Ten nedal svým konkurentům šanci a zvítězil v etapě.

Z jezdců na celkové pořadí v závěru útočil Carlos Rodriguez. Nicméně tento atak si Wout Poels pohlídal a nakonec s přehledem uhájil celkové vedení.

Konečné pořadí závodu Kolem Andalusie

Jezdec (Země) Tým Čas
1 Wout Poels (Niz) Bahrain Victorious 20:51:27
2 Cristian Rodriguez Martin (Špa) TotalEnergies 0:00:14
3 Miguel Angel Lopez Moreno (Kol) Astana Qazaqstan Team 0:00:15
4 Carlos Rodriguez Cano (Špa) Ineos Grenadiers 0:00:19
5 Simon Yates (Brit) BikeExchange-Jayco 0:00:20
6 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:00:22
7 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroen Team 0:00:26
8 Mauri Vansevenant (Bel) Quick-Step Alpha Vinyl Team 0:00:32
9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Qazaqstan Team 0:00:34
10 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Kol) Movistar Team 0:00:39

 

Zdroj fotografie: Getty Images