První etapu letošního kalendáře World Tour vyhrál Jasper Philipsen

nabor

Závod UAE Tour odstartoval letošní kalendář World Tour. Úvodní etapu ve spurtu pelotonu vyhrál Jasper Philipsen (Bora-hansgrohe). V závěru byl rychlejší než Sam Bennett (Bora-hansgrohe) a Elia Viviani (INEOS Grenadiers).

184 kilometrů dlouhá etapa se startem i cílem v Madinat Zayed nabídla očekávaný scénář hromadného dojezdu, kterému nezabránila ani pětice uprchlíků Xanders Vervloesem (Lotto Soudal), Pavel Kochetkov, Dmitry Strakhov (oba Gazprom-RusVelo), Alessandro Tonelli a Luca Rastelli (oba Bardiani-CSF). Jejich dobrodružství skončilo 20 kilometrů před cílem.

Všechny týmy zůstávaly v klidu a až v posledních deseti kilometrech začala atmosféra houstnout a do čela se začaly tlačit další a další barvy. Zatímco ostatní spurteři a jejich rozjížděči bojovali na čele o pozice, Bora se Samem Bennettem hodně nezvykle vyčkávala na chvostu pelotonu než se pustí do akce.

Už to vypadalo, že se Ir do čela nedostane, ale přesně v čas se objevil ve správné pozici. Situace byla velmi zmatená, žádný tým nezískal rozhodující převahu. Nejlépe se ve zmatku zorientoval Jasper Philipsen se svým rozjížděčem, který dostal talentovaného Belgičana do čela přesně včas, asi 400 metrů před páskou. Philipsen se ještě krátce schoval za Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates) a vyrazil podél bariéry.

Na druhé straně vozovky se objevil Sam Bennett a tito dva se nakonec utkali o vítězství v první etapě UAE Tour. Nakonec to byl mladší z dvojice Jasper Philipsen, který byl na pásce první. Druhý skončil Sam Bennett, za kterým se dlouho schovával Elia Viviani, který svůj pověstný finiš rozbalil příliš pozdě a skončil třetí. Naopak největší favorit Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl) zůstal zavřený a v etapě si dojel až pro 16. místo.
Všichni tři Češi na startu Jan Hirt (Intermarché Wanty-Gobert), Michael Kukrle a Mathias Vacek (oba Gazprom-RusVelo) dojeli v čase vítěze v pelotonu.

Zdroj obrázku:
Twitter (2022): Alpecin-Fenix Cycling Team, https://twitter.com/AlpecinFenix/status/1495406970215485443/photo/1 (20. 2. 2022)