Vavříny pro vítěze Kolem Algarve suverénně získal Remco Evenepoel.


Na jihu Portugalska skončil dnes tradiční pětietapový závod Volta ao Algarve a opět se v něm projevila síla týmu Quick-Step Alpha Vinyl. Remco Evenepoel přesvědčivě zvítězil, druhý skončil Brandon McNulty (UAE Team Emirates). V závěrečné etapě si v prudkém stoupání dojel pro výhru Sergio Higuita (BORA-hansgrohe) těsně před Danielem Martínezem (Ineos), který si tím vysloužil bronzový stupínek v celkovém pořadí.

1. etapa: Portimão – Lagos  (199 km)

První polovina jen mírně zvlněné etapy vedla po pobřeží a pak zamířila do vnitrozemí na své největší stoupání – kopec Nave (348 m n.m.) s prémií 3. kategorie (6 km do 4%). V té době už jel dávno na čele čtyřčlenný únik domácích jezdců, který peloton v klidu nechal ujet až na 4 minuty a necelých 30 km před cílem ho dostihl.

V rovinatém technickém dojezdu měl Quick-Step vpředu až šest jezdců. Dva kilometry před cílem čelní skupinu natáhli, Yves Lampaert skvěle rozjel spurt pro Fabia Jakobsena a ten nedal šanci ani druhému Bryanu Coquardovi (Cofidis), ani třetímu Alexanderu Kristoffovi (Intermarché-Wanty-Gobert).

2. etapa: Albufeira – Fóia  (182 km)

Za první polovinou slunečné teplé etapy se začalo pozvolna stoupat, nejdříve 13 km do 2,6%, a po sjezdu do cílového kopce Alto da Fóia. Na něm čekala nejprve „dvojka“ 10 km do 5% a poté po krátkém sjezdu stoupání pokračovalo až do cíle. Celkově se v etapě nastoupalo téměř 3200 výškových metrů.

Složení i osud úniku byl velmi podobný předešlé etapě. Padesát kilometrů před cílem došlo v pelotonu k pádu, do kterého se připletli bez následků např. Bryan Coquard nebo Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), ale také Lars Van den Berg (Groupama FDJ) a jeden z favoritů na GC Ion Izagirre (Cofidis), kteří poté bohužel závod opustili.

Cílové stoupání 1. kategorie (7,7 km do 6%) rozjel v tempu tým Ineos, především Jonathan Castroviejo a Dylan van Baarle. Čelní skupina se zredukovala asi na 25 jezdců, v které měl nakonec nejrychleší závěr David Gaudu (FDJ). S odstupem vteřiny dojel druhý Samuele Batistella (Astana Qazaqstan) a třetí Ethan Hayter (Ineos). V čele celkového pořadí se usídlil David Gaudu a za ním o jednu sekundu Brandon McNulty a Remco Evenepoel.

3. etapa: Almodôvar – Faro  (210 km)

Nejdelší etapa závodu zahájila v dešti. Na rovinaté trati se vytvořil sedmičlenný únik, který získal k dobru až 7 minut, ale po 130 kilometrech začal náskok klesat díky tempu týmů Quick-Step, Cofidis a Alpecin-Fenix a 23 kilomterů před cílem byl únik pohlcen.

Na mírně stoupavém dojezdu se opět nejlépe zorientovali jezdci Quick-Stepu. Ze dvou kilometrů rozjel tempo Remco Evenepoel a pak nastoupil Kasper Asgreen. Za zadním kolem rozjížděče Berta Van Lerbergheho se vezl nejen Fabio Jakobsen, ale i Bryan Coquard, ten si ovšem nevšiml, že Jakobsen z pravé strany zahájil spurt, a pak už bylo pozdě. Coquard skončil až třetí, druhý byl Tim Merlier (Alpecin).

V celkovém pořadí se mnoho nezměnilo, stále vedl David Gaudu o vteřinu před svými soupeři.

4. etapa:

Vila Real de Santo António – Tavira  (časovka 32,2 km)

Individuální časovka se jela téměř po rovině, jediné stoupání v polovině trati měřilo oficiálně 3,3 km a mělo sklon 3,3%. Svým výkonem 41:15 min. se v začátku startovního pole blýskl domácí jezdec Rafael Reis (Grassdrive Q8 Anicolor), jehož pak o jedinou sekundu předstihl Geraint Thomas (Ineos). Dobrý čas zaznamenal Daan Hoole (Trek-Segafredo), ale po něm už dorazil do cíle Stefan Küng (FDJ), kterému čas 38:47 nakonec stačil na druhé místo.

Oba mezičasy i cíl ovládl nakonec Remco Evenepoel. Trať zdolal za 37:49 minut jako jediný průměrnou rychlostí nad 50 km/hod., konkrétně 51,09 km/hod.. Stefanu Küngovi i Ethanu Hayterovi nadělil minutu, Brandonu McNultymu minutu a půl, David Gaudu ztratil dokonce minuty dvě. Celkové pořadí se tak přesypalo ve prospěch favoritů na celkové pořadí. Vedl Remco Evenepoel, druhý Hayter měl ztrátu 1:06 a třetí McNulty 1:25.

5. etapa: Lagoa – Malhão  ( 173 km)

V královské etapě čekal po třech prémiích 3. kategorie cíl na kopci – v závěru měli jezdci zdolat dvakrát vrchol Malhão jako prémii 2. kategorie s parametry 2,5km/10%. Únik se vytvořil až po 60 kilometrech a své domestiky do něj vyslaly všechny týmy favoritů na celkové pořadí, takže čítal 20 lidí. Jeho čas však skončil v prvním výjezdu na Malhão, kde jeho zbytky spolykala již skupina samotných favoritů.

V nově utvořené šestnáctičlenné skupině měl vedoucí Remco Evenepoel k ruce tahouna Yvese Lampaerta, který ji ve spolupráci se Sergio Higuitou přiblížil pod závěrečné stoupání. Zezadu však přijela ještě velká skupina jezdců, včetně Kaspera Asgreena a Louise Vervaekeho z Quick-Stepu, a jezdec ve žlutém byl tím pádem definitivně v bezpečí. Sám ještě 1500 metrů před cílem zaútočil a vytáhl za sebou pozdější vítěze etapy. Nejcennější dres celkového vítěze Kolem Algarve však zůstal jemu.

 

Volta ao Algarve em Bicicleta (2.Pro) – celková klasifikace:

/zdroj obrázku: cyclingnews.com, Image credit: Luc Claessen/Getty Images/