Vysvlečený Remco a vítězství Paret-Peintreho


První kopcovitá zkouška Gira 2023 přinesla převlékání růžového dresu a vítězství z uniknuvší skupiny, kdy Francouz Paret-Peintre přesprintoval mladého Nora Leknessunda, který je novým lídrem závodu.

Do etapy vlétli jezdci hned od prvního kilometru velmi aktivně. Mnoho závodníků se snažilo dostat do denního úniku, ale ten vznikl až po průjezdu první vrchařskou prémií při 97 kilometrech do cíle. Cyklisté, kteří se dostali do úniku, byli Skujinš a Ghebreigzabhier z Trek – Segafredo, Leknessund (Team DSM), Conci (Alpecin Deceuninck), Paret-Peintre (AG2R Citroen), Barguil (Arkéa Samsic) a Albanese (EOLO‑Kometa). Ještě po několika kilometrech měl snahu o dojetí vedoucí skupiny Bruno Armirail (FDJ Groupama), ale jezdci vpředu na něho nepočkali, a tak se nechal opět dojet pelotonem. Tým QuickStep dělal vše pro to, aby Remco Evenepoel zůstal v růžovém dresu, ale po jeho „čurpauze“ při 38 kilometrech před cílem dostal únik větší volnost.

Ve stoupání na poslední prémii se začala projevovat únava na jezdcích v úniku, až zbyla na čele dvojice Paret-Peintre a Leknessund. Leknessund vypadal v kopci silnější a těsně pod vrcholem zaútočil, jenže v rovinaté pasáži ho Paret-Peintre dojel a výraznou gestikulací požadoval spolupráci. Duo dojelo společně až do finiše, kde byl silnější Francouz Paret-Peintre. Mladý Nor však nemusel smutnit, protože získal růžový dres, který bude moci v následujících dnech hrdě nosit a hájit. Hlavní skupina dojela do cíle společně pod vedením týmu Ineos, který převzal v kopci otěže od QuickStepu.

Remco: Společenstvo Maglia Rosa

Leknessund novým držitelem Maglia Rosa

Jediným jezdcem, který dnes něco ztratil, byl Remco Evenepoel. Nejedná se však o časovou ztrátu na své hlavní soupeře, ale o ztrátu Maglia Rosa, jež může v prvních dnech Gira pro jezdce na celkové pořadí působit jako vládnoucí prsten ze ságy Pán prstenů. Novým nositelem je, jak již bylo informováno, Andreas Leknessund. Mladý Nor uzmul od Remca i dres pro nejlepšího jezdce do 25 let a může tak na okusit tajemnou moc těchto dresů.

zdroj obrázků: Getty Images a Giro d´Italia