Výstup na Mur de Huy vyhrál Joaquim Rodríguez

nabor

Třetí etapu závodu Tour de France vyhrál Joaquim Rodríguez. Bohužel se dnešní etapa nevyhnula hromadnému pádu. Kolizi neunikl ani muž ve žlutém, Fabian Cancellara.

Elmiger, Nauleau, Bárta a Pauwels
Elmiger, Nauleau, Bárta a Pauwels

Po startu závodu byl opět vidět český závodník Jan Bárta. Společně s ním se do úniku pustil Bryan Naulleau, Serge Pauwels a Martin Elmiger. Ztráta pelotonu se dlouho pohybovala kolem tří minut. Asi po 100 kilometrech byla však skupina dostižena.

 

 

 

Zvedající se jezdci po děsivém pádu
Zvedající se jezdci po děsivém pádu
Žlutý muž Cancellar skončil nepříjemně na zemi
Žlutý muž Cancellar skončil nepříjemně na zemi

 

 

 

 

 

 

Když peloton dojel skupinu uprchlíků, přišel černý okamžik dne. Na rovině a v plné rychlosti se k zemi poroučel francouzský závodník stáje FDJ William Bonnet. Bohužel padl přímo pod kola dalším jezdcům. Pádu neunikl muž ve žlutém, Fabian Cancellara. V závodu pokračoval, ale následky ho pronásledovaly až do konce etapy. Závod po pádu vzdal Tom Dumoulin, Simon Gerrans, Willam Bonnet a jediný ruský závodník Tour, Dmitry Kozontchuk. Závod byl na chvíli přerušen, peloton dokonce na 20 minut úplně zastavil a čekal na cyklisty, kteří se zapletli do pádu.

První horská prémie nebyla započítána z důvodu kolize. Díky tomu, že peloton byl pohromadě, mohl André Greipel zvýšit svůj náskok v bitvě o zelený dres. Na sprinterské prémii získal 20 bodů za první místo. Druhý byl John Degenkolb a třetí Nacer Bouhanni. Jeden bod z vrchařských prémií získali Michael Schär, Chris Froome a Rafal Majka. Do puntíkatého dresu se oblékne Joaquim Rodríguez díky dojezdu na Mur de Huy.

Joaquim Rodriguez se stal zároveň vedoucím mužem vrchařské soutěže
Joaquim Rodriguez se stal zároveň vedoucím mužem vrchařské soutěže

Čím více se blížil konec etapy, tím více se stupňovalo tempo v čele závodu. Roman Kreuziger měl menší pád, když neodhadl zatáčku a ta ho vynesla mimo silnici. Po pádu se rychle vzpamatoval a za chvíli byl zpátky v přední skupině. Spousta favoritů začala ztrácet, jako například Thibaut Pinot nebo Rui Costa. Kilometr před cílem byli všichni favorité v čele závodu. Jako první vyrazil Joaquim Rodríguez a taky jako první dorazil do cíle. Chris Froome s dalšími jezdci marně Rodrígueze stíhali. Z „velké čtyřky“ měl největší ztrátu Alberto Contador, který ztratil 18 vteřin na vítěze. Pro Rodrígueze je to druhý etapový triumf na Tour de France v kariéře.

Čeští závodníci byli dnes opět vidět. Jan Bárta se dokonce stal bojovníkem dne! Leopold König a Roman Kreuziger pomáhali svým týmům s udáváním tempa. Zdeněk Štybar sice nebyl v průběhu závodu vidět, ale na konci etapy se objevil v top desítce průběžného pořadí! Kdo ví, třeba zítra zaútočí na žlutý dres.

 

Chris Froome se až nečekaně brzy ocitl ve žlutém dresu
Chris Froome se až nečekaně brzy ocitl ve žlutém dresu
Peter Sagan se oblékl do bílého dresu
Peter Sagan se oblékl do bílého dresu

Top 10 etapy

3. etapa Jezdec Tým Čas
1 Joaquim Rodriguez Katusha 3:26:54
2 Christopher Froome Sky
3 Alexis Vuillermoz AG2R 0:00:04
4 Daniel Martin Cannondale-Garmin 0:00:05
5 Tony Gallopin Lotto Soudal 0:00:08
6 Tejay Van Garderen BMC 0:00:11
7 Vincenzo Nibali Astana
8 Simon Yates Orica GreenEdge
9 Nairo Quintana Movistar
10 Bauke Mollema Trek

Top 10 průběžného pořadí

Pořadí Jezdec Tým čas
1 Christopher Froome Sky 7:11:37
2 Tony Martin Etixx – Quick-Step 0:00:01
3 Tejay Van Garderen BMC 0:00:13
4 Tony Gallopin Lotto Soudal 0:00:26
5 Greg Van Avermaet BMC 0:00:28
6 Peter Sagan Tinkoff-Saxo 0:00:31
7 Rigoberto Uran Etixx – Quick-Step 0:00:34
8 Alberto Contador Tinkoff-Saxo 0:00:36
9 Geraint Thomas Sky 0:01:03
10 Zdeněk Štybar Etixx – Quick-Step 0:01:04