Cancellaru čeká obhajoba žlutého dresu na Mur de Huy


Již třetí den první dojezd na kopec. I to je Tour de France 2015. Na známé belgické „stojce“ půjde o nositele žlutého trikotu dnešního, ale možná také toho pařížského.

Po nizozemské etudě peloton Tour de France míří do Belgie. Začne se v Antverpách, tedy půlmilionovém městě, jež je druhým největším městem Belgie i Vlámska. Antverpy si mohou nárokovat titul sportovního centra Belgie. Konala se tu roku 1920 jediná belgická olympiáda a prohání se zde také spousta amáterských i profesionálních cyklistů. To vám možná trochu lépe připomene sportovně známější název regionu: Flandry. V Antverpách každoročně začíná Scheldeprijs a dnešní dojezd na Mur de Huy je tradičním cílem Valonského šípu. Posledních asi dvacet kilometrů dnešní etapy se dokonce pojede přesně po letošní trase slavné klasiky.

Celá etapa měří jen 159,5 kilometrů. Rozhodovat se bude takřka jistě až na Mur de Huy, což je krátké, ale nesmírně prudké stoupání. Poslední kilometr se pohybuje stabilně nad 10 % s maximy až ke 26 %. Kraťoučká cílová rovinka poté sklonem klesá na hodnoty mezi 6 a 7 %. Napříč etapou by mělo panovat příjemné letní počasí.

 

3. etapa, jedna z mnoha klasikářských nadělá další rozdíli mezi favority

Přirozeným favoritem číslo jedna je Alejandro Valverde. Přeborník na flanderské klasiky a krátká stoupání vyhrál na Mur de Huy nejen letos, ale na Valonském šípu celkově už třikrát a jednou byl druhý. Nicméně tuto etapu má vyhlédnutou také Ir Dan Martin ve službách Cannondale, jehož charakteristiky dojezdu rovněž zcela vyhovují a na Dauphiné se nadto ukázal ve skvělé formě. Trio top vrchařských favoritů doplňuje Joaquim Rodríguez.

Mezi agresivními jezdci je asi hlavním favoritem Michael Albasini. Poněkud nenápadný Švýcar je v pohodě a na Valonském šípu už byl druhý i třetí. Peter Sagan ukazuje obrovskou formu a ačkoli je na extrémní sklony Mur de Huy trochu těžký, šanci má rovněž. Etixx by měl dnes vést nejagresivnější jezdec včerejška Kwiatkowski. Závěrečné kilometry nemají daleko k profilu mistrovství světa, jehož výsledek nám stále připomíná Polákův dres.

Na Mur de Huy samozřejmě půjde i o vedení v závodě. O to svedou souboj patrně Cancellara a pouhých šest sekund zaostávající Tom Dumoulin. Drobné rozdíly lze čekat i mezi hlavními favority. Asi nejméně svědčí Huy Quintanovi. Etapa začíná krátce po 13. hodině a z v Česku běžně dostupných stanic dnes Eurosport začne o něco dříve než ČT sport. Podobně jako česká státní televize na tom bude i slovenská Dvojka.

Další informace =>