Vynikající týmovou prací získal etapový vavřín na Tirrenu Jasper Philipsen

nabor

Skvělý výkon v závěru dnešní etapy odvedli jezdci Alpecinu-Deceuninck pro Jaspera Philipsena, jenž se tak dočkal etapového vítězství. V celkovém pořadí nedošlo ke změnám, první je Filippo Ganna o 28 sekund před Lennardem Kämnou a o 30 sekund před Magnusem Sheffieldem.

Porce kopců byla v etapě z Follonicy do Foligna, dlouhé 216 km, již větší, nicméně stoupání byla situována do první poloviny trati a všem spurterům se podařilo je bez problémů přejet. Konal se tedy opět hromadný dojezd, i když málem….

Ale od začátku. Denní únik se stejně jako včera vytvořil ihned po startu, dokonce měl z většiny stejné složení. Jen Davida Baíse z týmu Eolo-Kometa doprovodil tentokrát jeho bratr Mattia a s nimi jeli opět Stefano Gandin a Alessandro Iacchi z týmu Corratec. Ti ovšem začali ztrácet síly již ve druhém stoupání, prémii na Passo del Lume Spento (12,5km do 4%). Davide Baís tak získal 5 bodů do vrchařské soutěže a totéž se mu (pochopitelně) povedlo i na druhé prémii La Foce (5 km do 4,6%). Gandin s Iacchim se definitivně vrátili do pelotonu, bratři Baísové tak učinili až po sprinterské prémii v Moianu. Jednu bonusovou vteřinu tam potom získal ještě Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers).

Dalších více než 50 kilometrů jel balík víceméně pohromadě. Před městem Cannara se však peloton dostal na užší silničku, natáhl se a v tu chvíli na čele začalo jet Jumbo-Visma. Attila Valter, Wilco Kelderman, Wout Van Aert… stále za zády s Primožem Rogličem. Nikoho dalšího nepouštěli před sebe a 10 km před cílem se jim smrtícím tempem podařilo peloton roztrhat. V pěti lidech se ocitli na čele spolu s Julianem Alaphilippem (QuickStep), Jasperem Philipsenem, čtyřmi jezdci Ineosu Gannou, Sheffieldem, Arensmanem a Tao Hartem a dalšími asi třemi jezdci. Za nimi s menším odstupem jela další skupina. Tempo Jumba bylo ještě pár kilometrů neskutečné, ale ve skupině jim nikdo nestřídal – spurteři šetřili síly. A tak se 5 kilometrů před cílem vše spojilo.

Závratné tempo však pokračovalo dál. Rozjel ho Julian Alaphilippe, velmi dobře se drželi jezdci Bahrainu-Victorious (v autě je provází Roman Kreuziger) a Alpecinu-Deceuninck. Nakonec to byl Mathieu Van der Poel, kdo 600 metrů před cílem nabral na své zadní kolo Jaspera Philipsena a společně nedali nikomu šanci. Hromadný spurt tentokrát dojel „v zástupu“ za belgickým rychlíkem. Druhý skončil Phil Bauhaus (Bahrain), třetí Biniam Girmay (Intermarché-Circus-Wanty).

/zdroj obrázku: La Presse/