První vrchařský souboj Pogačara s Vingegaardem!

nabor

Tradiční etapový závod Paříž – Nice se dostal do své poloviny. Čtvrtou etapu na závodě s finišem na La Loge des Gardes ovládl Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), před Davidem Gaudym (Groupama-FDJ) a Ginem Mäderem (Bahrain-Victorious). Slovinský fenomén je zároveň novým lídrem závodu.

V dosavadním průběhu byla etapa číslo čtyři zatím nejtěžším testem jezdců. 165 kilometrů dlouhá trasa mezi Saint-Amand-Montrond a La Loge des Gardes především v závěru prověřila jezdce na celkové pořadí.

Po krátkém boji se vytvořil sedmičlenný únik ve složení Hugo Houle (Israel-Premier Tech), Larry Warbasse (AG2R Citroën Team), Lilian Calmejane (Intermarché-Circus-Wanty), Pascal Eenkhoorn (Lotto-Dstny), Maurice Ballerstedt (Alpecin-Deceuninck), Jonas Gregaard a Anders Skaarseth (oba Uno-X).

Peloton tyto závodníky kontroloval a zbytky úniku zlikvidoval nástupem na sprinterské prémii Col du Beaulouis Michael Matthews (Jayco AlUla). Za třetí místo sebral dvě bonusové sekundy i Tadej Pogačar.

Následovalo už pouze cílové stoupání, kde jako první vyrazil Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Pogačar ho dokázal následovat, ale se svým sokem nespolupracoval a ostatní favorité je brzy pohltili. V tu chvíli vyrazil do útoku David Gaudu.

Po chvíli klidu se zvedl Slovinec. Jeho soupeř ale nedokázal zareagovat a musel složitě Pogačara sjíždět. Jenže Dán se přiblížil na rozestup maximálně deset metrů, ale blíže už ne a od té chvíle se pomyslné nůžky začaly opět rozevírat. Pogačar dostihl Gaudua a spěchal do cíle s Francouzem za zadním kolem.

Ve finiši pak Slovinec nenechal nikoho na pochybách, že si jede pro celkovou výhru a porazil Gaudyho. Třetí byl v cíli Švýcar Mäder, zatímco druhý hlavní favorit Vingegaard nabral ztrátu 43 vteřin a dojel až šestý.

 

Zdroj obrázku: Getty Images (2023)