Roglič zvítězil ve 4. etapě Tirreno-Adriatico a získal první vítězství v sezoně 2023

nabor

Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma vyhrál 4. etapu závodu Tirreno-Adriatico 2023. Roglič projel cílem jako první poté, co v závěrečných okamžicích závodu předvedl razantní nástup. Druhý dojel Julian Alaphilippe z týmu Soudal-QuickStep a třetí Adam Yates z týmu Ineos Grenadiers.

Čtvrtá etapa cyklistického závodu Tirreno-Adriatico 2023 se jela na kopcovité trase dlouhé 209 km. Etapa měla tři okruhy kolem Tortoreta, včetně tří stoupání 3,2 km dlouhých s 6,9% sklonem.

Jak se to událo

Na čele se vystřídalo pět jezdců: Davide Bais (Eolo-Kometa) se přidal k Filippovi Maglimu (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Madsu Würtzovi Schmidtovi (Israel-PremierTech), Valeriu Contimu (Team Corratec) a Lucasi Erikssonovi (Tudor).

Jezdci v úniku měli mezi sebou a pelotonem i šestiminutový náskok. V závěrečných okruzích na Tortoreto ale peloton únik dostihl a Jasper Philipsen vyhrál sprint.

35 kilometrů před cílem odpověděli Wout van Aert (Jumbo-Visma) a Adam Yates (UAE Team Emirates) na útok Juliana Alaphilippa (Soudal-QuickStep) a brzy je zbytek pelotonu dostihl. Skupinu tvořilo zhruba 20 až 25 jezdců v čele s Alaphilippem, kteří znovu protnuli cílovou čáru před cílem 3,2 km dlouhého, 7% stoupání. Skupina se přeskupila, Groupama a Trek tlačily na tempo a jezdci jako Tom Pidcock a Magnus Sheffield odpadli. Všichni favorité na celkové pořadí však byli stále ve hře.

Pád Van Aerta

Když se jezdci blížili k poslednímu stoupání, Jumbo-Visma převzalo kontrolu nad závodem se šesti muži v čele, kteří jeli pro Van Aerta a Rogliče. Na rovině se peloton pohyboval poklidně, pouze s několika pohyby týmů TotalEnergies a Cofidis, dokud nedošlo k pádu něco málo přes šest kilometrů před cílem. Pidcock se dotkl koly Van Aerta a oba jezdci spadli na zem. Oba se postavili na nohy a s roztrženými šortkami se vrátili do pelotonu.

S blížícím se závěrečným stoupáním vyrazil Gianni Vermeersch (Alpecin-Deceuninck), k němuž se přidal Valter a za ním Vlasov. Peloton je brzy dostihl, ale akce pokračovala, protože Guillaume Martin (Cofidis) zaútočil a byl pronásledován Valterem. Dva kilometry před cílem odpadl lídr závodu Filippo Ganna a své štěstí zkusil i Lorenzo Fortunato (Eolo-Kometa), ale brzy byl dostižen.

Roglič vítězem

Primož Roglič 4. etapa Tirreno-Adriatico 2023Nakonec to byl Roglič, kdo si rozhodujícím a razantním nástupem zajistil vítězství. Svým vítězstvím si Roglič připsal první vítězství v sezóně 2023 během svého čtvrtého závodního dne.

Novým lídrem závodu je po 4. etapě Lennard Kämna z týmu Bora-Hansgrohe, který má náskok šesti sekund před Rogličem a osmi sekund před João Almeidou z týmu UAE Team Emirates.

Ilustrační foto: Tim de Waele Getty Images