Olav Kooij nenašel přemožitele v 5. etapě Paříž – Nice

nabor

V páté etapě na Paříž – Nice dostali poslední šanci spurteři a z výhry se radoval jednadvacetiletý talent Jumbo-Visma Olav Kooij, který ve finiši pokořil Madse Pedersena (Trek-Segafredo) i Tima Merliera (Soudal-Quick Step). Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) zůstává i nadále ve žlutém trikotu.

212 kilometrů dlouhá etapa mezi Saint-Symphorien-sur-Coise a Saint-Paul-Trois-Châteaux přinesla na své trase několik méně náročných stoupání a mohla hrát do karet úniku, klasikářům i sprinterům.

Verze pro únik byla velmi rychle smetena ze stolu, když se před peloton pustili pouze Sandy Dujardin (TotalEnergies) a Jonas Gregaard (Uno-X). Jejich náskok se vyšplhal k šesti minutám, ale více jim peloton nepovolil.

Ani následné kopce nezpůsobily podstatnější selekci a týmy se nachystaly do spurterského finiše. Ten se pokusil narušit Ben Swift (INEOS Grenadiers) dlouhým nástupem za kruhovým objezdem, ale dostihli ho jezdci Jumbo-Visma.

V tu chvíli vyrazil Mads Pedersen, ale na zadním kole měl Olava Kooije, který si počíhal na příhodnějsí moment a vyrazil si pro první individuální výhru v roce 2023, poté co byl v sezóně 2022 vůbec nejúspěšnějším závodníkem ve sbírání výher (celkem 12). Druhé místo zbylo na Pedersena a třetí byl v cíli Tim Merlier.

Zdroj obrázku: Getty Images (2023)