Téměř bohorovně vyhrál Primož Roglič další etapu Tirrena-Adriatica

nabor

Také královská etapa Tirreno-Adriatico 2023 se po precizním taktickém výkonu stala kořistí Primože Rogliče (Jumbo-Visma). V krátkém spurtu do ostrého stoupání v protivětru porazil Giulia Cicconeho (Trek-Segafredo) a Taa Geoghegan Harta (Ineos Grenadiers). I když byl Lennard Kämna (Bora-hansgrohe) v čelní skupině se stejným časem, díky bonusovým sekundám pojede zítra v modrém Roglič s náskokem čtyř vteřin.

Pátá etapa toskánské tour se vyznačovala téměř úplnou absencí roviny a celodenním nepříjemným větrem. Na 166 kilometrech z Morro d’Oro na Sassotetto-Fonte Lardina peloton nastoupal 3680 metrů, ale jen tři stoupání byla kategorizovaná. Třetí z nich – cílové, téměř 11 km do průměrných 10,8% – bylo nejvyšší kategorie.

Únik se vytvořil na druhý pokus po 10 kilometrech a dostal rychle k dobru tři minuty. Šestice Zdeněk Štybar (od letoška Jayco AlUla), Anthony Perez (Cofidis), Erik Fetter (Eolo-Kometa), Davide Ballerini (Soudal-QuickStep), Florian Stork (DSM) a Simon Guglielmi (Arkéa-Samsic) byla postupně dojeta až zhruba 40 km před cílem za prvním hodnoceným stoupáním na San Ginesio  (5 km do 3,8%). Zde také začali z pelotonu vypadávat spurteři.

O tempo hlavní skupiny se celý den staraly především týmy Jumbo-Visma a Bora-hansgrohe, které mají na prvních sedmi místech GC celkem pět jezdců. O stažení úniku se pak zasloužil tým Ineos, jenž má až na 8. místě Tao Harta se ztrátou 19 sekund. Ve stoupání na Gualdo potáhl i Movistar.

V cílovém kopci se kvůli extrémně silnému větru nijak nenastupovalo. Hlavní skupina se ploužila nahoru, a až v serpentině 5 km před cílem se Davide Formolo (UAE) odhodlal zvýšit tempo. Z něj si 3 km před cílem nastoupil Damiano Caruso (Bahrain-Victorious) a vypracoval si dokonce slibně vypadající náskok 23 vteřin. Na čele skupiny se taktizovalo, ve větru nikdo nechtěl tahat. Na špici se postupně objevili Tiesj Benoot (Jumbo), João Almeida (UAE), Jai Hindley (Bora), Hugh Carthy (EF), Ciccone a Enric Mas (Movistar).

700 metrů před cílem menší skupina bez žlutých dresů Jumba dojela Carusa a zdálo se, že Roglič a spol. zaspali. Jenže 300 metrů před cílem už tam najednou byli, Wilco Kelderman mistrně pochytal útok Carthyho, s nimi se vezl Ciccone, a Roglič vše sledoval (zdálo se, že příliš) zpovzdálí. Avšak bylo to jen vrcholně taktické chování v protivětru. Těsně před cílem rozjel spurt Tao Hart a za ním Giulio Ciccone, ale Primož Roglič jim to v klidu ze zadní pozice o pár centimetrů nandal.

/Zdroj obrázku Getty Images/