Parádní bitva Pogačara, Gaudyho a Vingegaarda na Col de la Couillole!

nabor

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) byl nejsilnějším v souboji tří na vrcholu Col de la Couillole a porazil Davida Gaudyho (Groupama-FDJ) a Jonase Vingegaarda (Jumbo-Visma).

Po včerejšku, kdy byla šestá etapa zrušena kvůli silnému větru a popadaným stromům na trase, následovala krátká, ale královská etapa s pořadovým číslem 7. To byl plán dnešního dne se 142 kilometry z Nice na náročné stoupání Col de la Couillole, téměř 16 kilometrů stoupání do průměrného sklonu přes 7 procent.

Hned od startu se začalo bojovat o účast v denním úniku, do kterého se snažila dostat velká řádka jezdců. Ze všech nejdéle na čele vydrželi Kobe Goossens (Intermarché-Circus-Wanty) a Javier Romo (Astana Qazaqstan Team), kteří zůstali před pelotonem i v úvodních pasážích Col de la Couillole.

Zároveň se i padalo. Nejprve v úniku šel k zemi Joshua Tarling (INEOS Grenadiers) a putoval na rentgen do nemocnice. V pelotonu pak spadli oba lídři týmu Arkéa Samsic Clément Champoussin a Kévin Vauquelin.

Krátce po nich šel k zemi i lídr Treku Mattias Skjelmose, který se nestihl vyhnout padajícímu Thomasovi De Gendtovi (Lotto-Dstny). Mezitím v pelotonu rozjeli tempo borci INEOSu, ale v závěrečném stoupání to byl jejich lídr Daniel Felipe Martínez, který odpadl mezi prvními.

Po nich pod kotlem přiložili borci ve žlutých dresech Jumbo-Visma pro Jonase Vingegaarda, který doufal, že dokáže vymyslet něco na Tadeje Pogačara. Zkusil svého soupeře otestovat nástupem, ten mu to stejnou kartou oplatil, ale Vingegaard nenašel odpověď a Slovinec získal drobný náskok, zatímco Dán za ním limitoval ztrátu. Naštěstí našel spojence v Davidovi Gaudym a společně drželi své naděje i Pogačara na dohled.

Všichni tři se spojili do jedné skupiny a ihned zkusil vyrazit Gaudu. Reakce od Pogačara byla okamžitá, od Vingegaarda pomalejší, ale také se do čela vrátil. Nastalo ohlížení a téměř se k nim dokázala vrátit i stíhací skupina se Simonem Yatesem (Jayco AlUla), Romainem Bardetem (DSM), Ginem Mäderem (Bahrain-Victorious) a Neilsonem Powlessem (EF Education-EasyPost). V ten moment přišel další Gaudyho nástup, na který zareagoval jen Pogačar.

Ale Vingegaard se zase dokázal v posledním kilometru vrátit do čela. Takto dojeli všichni tři až do posledních metrů a zabojovali o etapu. Překvapivě jako první vyrazil Vingegaard, ale výbušnost Tadeje Pogačara byla proti a Slovinec si dojel pro další etapovou výhru před Gaudym a Vingegaardem.

 

Zdroj obrázku: Getty Images (2023)