Třetí vítězství pro Primože Rogliče během tří dnů na Tirreno-Adriatico

nabor

Sobotní šestá etapa Tirrena-Adriatica nabídla 193 kilometrů dlouhou prohlídku provincie Ancona na pobřeží Jaderského moře. Trasa etapy vedla po okolí startovního a cílového města Osimo a organizátoři na ní připravili jednu sprinterskou prémii a čtyři vrchařské, pro které využili kopce Santa Maria a třikrát stoupání Via Olimpia, kde získal Promož Roglič (Jumbo-Visma) své třetí etapové vítězství a další bonusové sekundy do celkového pořadí.

Záhy po startu se na čele vytvořila osmičlenná skupina, ke které se připojil přibližně po    10 kilometrech i nizozemský fenomén Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Měl však technický problém a ještě před první vrchařskou prémií na Santa Maria byl společně s ostatními uprchlíky dojet. Přes vrchařskou prémii se vytvořila nová jedenáctičlenná skupina, která vzorně pracovala během celého dne, ale bohužel se nevyhnula předem očekávanému dojetí. Největší smůlu z uprchlíků měl Ital Davide Bais (EOLO-Kometa), ten totiž poctivě sbíral body na vrchařských prémiích, ale bohužel mu dres lídra soutěže unikl a zůstal v rukou Primože Rogliče.

Vývoj etapy nabral na obrátkách přibližně 40 kilometrů před cílem, kdy se do pedálů opřel Belgičan Wout van Aert a svým vysokým tempem začal protahovat obličeje všem závodníkům za ním. Po chvíli ostrého tempa odpadl ze skupiny Mathieu van der Poel a chvíli vypadalo, že ani francouzský mušketýr Julian Alaphilippe nezůstane s nejlepšími. Pro muže v modrém, Primože Rogliče, byli nablízku kromě vpředu jedoucího van Aerta i druhý Belgičan na soupisce Benoot, ale i Wilco Kelderman. Kelder měl bohužel smolný moment, kdy se střetl s Kanaďanem v izraelských službách Woodsem a z vedoucí skupiny odpadl. Postupně ve skupině zbyli jen nejlepší muži Tirrena-Adriatica. Z vysokého tempa, které stále určoval van Aert nastoupil G. Martin (Cofidis), ke kterému se přidala dvojice z Movistaru Aranburu a Verona a Vlasov (Bora-hansgrohe), který ztrácel jen 21 sekund v celkovém pořadí. Čtveřice si vypracovala až třicetisekundový náskok, a proto Roglič poslal Benoota na čelo skupiny, aby vystřídal van Aerta. Časový odstup se nezměnil po dalších 20 kilometrů. Na takovou situaci museli reagovat Ineos s UAE a během tří kilometrů útok Vlasova podpořený trojicí jezdců zneškodnili.

Při nájezdu do města Osimo zaútočil Mikel Landa (Bahrain Victorious) a za ním ihned vyrazil Roglič, Mas, Ciccone, Almeida, Geoghegan Hart, Carthy a Woods. Technická pasáž ve městě, kde se střídal náročný sklon, zatáčky a nepříjemné kočičí hlavy, vytvořila skupinu favoritů, která se vzdalovala pronásledovatelům a zároveň se mílovými kroky blížila cílové pásce. Pod obloukem značícím 1 kilometr do cíle zaútočil Roglič a nechtěl v úzkých italských uličkách zaplněných diváky nikoho pustit před sebe. Celý poslední kilometr byl ohňostrojem útoků od Cicconeho, Geoghegana Harta a Mase, ale ani tato smršť nedokázala překazit Rogličovi zisk třetího vítězství v řadě a přísun dalších bonusových sekund.

Foto: Getty Images