Volta a Catalunya. Letos nás čeká špičkové obsazení

nabor

Kolem Katalánska je populární cyklistický závod, který se koná každoročně v Katalánsku ve Španělsku. Závod je součástí UCI World Tour. Pro Španěly je to druhý nejpopulárnější závod hned po Vueltě.

Historie

V průběhu historie se závod konal nejdříve po Giru d´Italia, kdy ho jezdci brali jako přípravu na Tour de France. Po nástupu Pro Tour se závod přesunul na květen jako alternativa k Giru. A v roce 2010 se závod stěhoval na konec března a v tomto termínu se jezdí dodnes.

Mariano Caňadro
Nejúspěšnější jezdec v historii závodu, Španěl Mariano Caňadro

Kolem Katalánska je čtvrtý nejstarší etapový závod na světě (poprvé se jel v roce 1911). Pouze Tour de France (1903), Tour de Belgium (1908) a Giro d’Italia (1909) jsou starší.

Nejvíce celkových vítězství zaznamenal v letech 1928-1930; 1932; 1935-1936 a 1939 Španěl Mariano Caňadro. Celkové prvenství bude obhajovat Španěl Joaquím Rodriguéz.

Favorité
Volta Ciclista a Catalunya
Výběr závodníků, kteří budou startovat na tomto závodě

Letos nás čeká již 95. ročník. Startovní listina je velmi našlapaná a o celkový triumf se popere téměř celá špička pelotonu. Katushu povede Joaquim Rodríguez, obhájce prvenství. S ním se představí i Giampaolo Caruso. Tinkoff – Saxo povede Alberto Contador, za kterým bude stát silný vrchařský tým v čele s Rafalem Majkou. BMC útočí na prvenství s Tejayem Van Garderenem a Samuelem Sanchézem.

Movistar povede jeho kapitán Alejandro Valverde. Team Sky zastoupí Chris Froome, společně s Richiem Portem, Nicolasem Rochem, Woutem Poelsem a Leopoldem Königem. Team Cannondale – Garmin zatím nepředvádí oslnivé výsledky. Zde to bude chtít napravit trio Dan Martin, Ryder Hesjedal a Andrew Talansky. AG2R zastoupí Romain Bardet, Carlos Betancur a Domenico Pozzovivo.

Astana a mladíček Fabio Aru pojedou určitě do první pětky. Etixx se pokusí zazářit s Rigobertem Uranem. Rafael Valls, vítěz Tour of Oman, povede Lampre – Merida. Team LottoNL – Jumbo vyráží do Katalánska s Laurensem Ten Damem a Wilcem Keldermanem. Za CCC se mimo jiné představí Jan Hirt. Kapitánem bude Davide Rebellin. Cofidis zastoupí Daniel Navarro. A Europcar povede Pierre Rolland.

Závodníky čeká 7 etap, které jsou všechny hodnoceny jako kopcovité.