Vítězem královské etapy a novým lídrem závodu Kolem Katalánska je Alejandro Valverde


Alejandro Valverde porazil v cílovém stoupání Chrise Frooma i Alberta Contadora a zvítězil v královské etapě závodu Kolem Katalánska. Tejay Van Garderen navíc odpadl a Valverde je i novým lídrem závodu.

Únik se zformoval ve složení Rafael Valls (Lotto Soudal), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Dario Cataldo (Astana), Daniel Navarro (Cofidis), Robert Kisterlovski (Katusha-Alpecin), Damien Howson (Orica-Scott), Laurens de Plus (Quick-Step Floors), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Antonio Nibali (Bahrain-Merida), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Hector Saez (Caja Rural), Aldemar Reyes (Manzana Postobon) a Nick van der Lijke (Roompot – Nederlandse Loterij).

Tento únik vydržel na čele až asi do poloviny cílového stoupání, ale pak je pohltil peloton tažený týmem Sky a Vasilem Kiryienkou. Sky vystřídal Trek, který najel na čelo ve složení Mollema-Pantano-Contador. Mollemu poté vystřídal Landa (Sky) a čekalo se, který z favoritů zaútočí jako první.

První zaútočil Alberto Contador. Následovat ho byl schopen pouze Alejandro Valverde, Chris Froome, Marc Soler a David Gaudu. Geraint Thomas nestačil a ani Adam Yates. Yates se však později dokázal vrátit. Následný atak Alejandra Valverdeho odpáral vítěze loňského ročníku závodu Tour de l’Avenir – Davida Gaudu.

Tempo pětice (Soler, Valverde, Contador, Froome, Yates) udával stále překvapivě Marc Soler. Soler dokázal předloni vyhrát Tour de l’Avenir a ukázal, že se s ním musí do budoucna počítat. Když i jemu došly síly dva kilometry před cílem zaútočil znovu Alberto Contador. Yates nestačil a zdálo se, že i Froome je v problémech. Froome se však na Valverdeho a Contadora dotáhl. Následně znovu vyrazil Valverde. Oba své kolegy setřásl a ujížděl si pro výhru. Valverde je po dnešním vítězství velmi blízko celkovému triumfu.

Třináct sekund za ním dokončil etapu na druhém místě Chris Froome a na třetím Alberto Contador.

[cyklostat id=“Volta-Ciclista-a-Catalunya“ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Katalánska 2017, pořadí 5. etapy“]