Pády ovlivněnou E3 vyhrál Greg Van Avermaet

nabor

Dnešní klasiku E3 Harelbeke vyhrál Greg Van Avermaet (BMC). Druhý dospurtoval Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) a třetí Olivier Naesen (AG2R). Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) potkal defekt a pád a hlavně špatně zvládnutá situace ve chvíli, kdy se tvořila rozhodující skupina a Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) pokrýval nástupy jezdců, kteří zkoušeli dojet k Gilbertově skupině.

Tony Gallopin
Tony Gallopin

Hned po startu šlo k zemi několik jezdců Katushy a Astany včetně Mattiho Breschela. Po nich na zemi skončili Christian Knees (Sky) a Tony Gallopin (Lotto Soudal), který ze závodu odstoupil a putoval do nemocnice kvůli problémům se zápěstím.

Až po 70 kilometrech přišel první útok. Zkusili to Ryan Mullen (Cannondale-Drapac) a Brendan De Vries (Roompot). Zkusil se k nim připojit ještě Marco Coledan (Trek-Segafredo), ale peloton celou trojici pohltil.

Asi deset kilometrů poté odjela šestice ve složení Alexis Gougeard (AG2R), Laurens De Vreese (Astana), Christophe Masson (WB Verandaclassic), Taco Van der Hoorn (Roompot), David Per (Bahrain-Merida) a Gijs Van Hoecke (LottoNL-Jumbo). Tato skupina už byla úspěšná a vytvořila si skoro pětiminutový náskok. Chvíli po nich zaútočila dvojice Mickäel Delage (FDJ) a Tom Van Asbroeck (Cannondale-Drapac), ale k uniknuvší šestce nedoskočili.

Na zemi se ocitli i Mike Teunissen (Sunweb) a Mitch Docker (ORICA-Scott). Drobné problémy řešil i Sylvain Chavanel (Direct Energie).

79 kilometrů před cílem spadl Alexey Lutsenko (Astana). Ihned se k němu stáhl jeho tým a Lutsenko pokračoval v závodě dál. V problémech se ocitl i Ian Stannard (Sky) a také lídr Wanty-Groupe Gobert – Guillaume Van Keirsbulck. Výměnu kola potřeboval i Tiesj Benoot (Lotto Soudal).

Tvrdý pád potkal jezdce Quick-Stepu – Jacka Bauera. S ním na zemi skončili i Niki Terpstra a Sep Vanmarcke (Cannocdale-Drapac).

Na kopci Taaienberg zvedl tempo Tom Boonen (Quick-Step Floors) a peloton roztrhal. S ním zůstalo asi 20 závodníků, mezi nimi nechyběli Philippe Gilbert, Luke Rowe (Sky), Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), John Degenkolb (Trek-Segafredo) a Greg Van Avermaet. Jenže skupina nespolupracovala a proto odjel Gilbert. S ním zaútočili Van Avermaet, Olivier Naesen a Lukas Pöstelberger (Bora-Hansgrohe).

K této skupině se propadli Van Asbroeck, Delage a ze zadu se připojili Sep Vanmarcke s Lukem Durbridgem (ORICA-Scott) a Sachou Modolem (UAE Team Emirates). Skupinu zkusil dojet Peter Sagan, ale Fabio Felline (Trek-Segafredo) a Zdeněk Štybar ho nepustili a Sagan se stíháním neuspěl.

Čelní skupina dojela únik a také se zredukovala o Modola, Van Asbroecka, Delage a několik jezdců z úniku. Peloton mezitím trhali Tony Martin (Katusha-Alpecin) a Peter Sagan. Další pokus vyprovokoval John Degenkolb, s ním se držel i Zdeněk Štybar, ale neuspěli. Následně to zkusil Felline a odvezl menší skupinu. Jenže ani tentokrát to nevyšlo a peloton hodně zvolnil. Všechny pokusy pokrývaly jezdci BMC a Quick-Stepu.

Na čele pelotonu jela Katusha a Fabio Felline se zkoušel neustále odpoutat, ale bez výsledku. Navíc v pelotonu přišel pád a na zemi skončil i Peter Sagan, který musel řešit i technické potíže a vypadl z boje o výhru. Na Pattebergu najel na čelo Philippe Gilbert a skupinu potrápil, ale favorité zůstali.

Na Oude Kwaremont odpáral Olivier Naesen Vanmarcka, Pöstelbergra, De Vresse a Durbridge. Na čele tak zůstala trojice Van Avermaet, Naesen a Gilbert. V pelotonu zkoušeli odjet Fabio Felline s Johnem Degenkolbem. K nim se připojil i Daniel Oss (BMC) a jejich pokus neuspěl. Ale podařilo se jim skupinu potrhat a zredukovat.

19 kilometrů před cílem na stoupání Tigemberg zaútočil Philippe Gilbert a Olivier Naesen ztratil kontakt. Ale brzy se vrátil do skupiny a pokračoval s Avermaetem a Gilbertem.

Olivier Naesen, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet
Olivier Naesen, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet

Na posledním kilometru přišla taktika. Gilbert zůstal první, za ním se střídali Van Avermaet a Naesen. Na poslední třístovku přijeli v pořadí Gilbert, Van Avermaet a Naesen. Olivier Naesen zkusil dlouhý spurt a chvíli to vypadalo, že mu to vyjde, ale Avermaet ho dohnal a předjel.

Ale musel se strachovat o výhru, protože se ze zadu řítila i postava belgického mistra Philippa Gilberta, ale ten by potřeboval cíl o 30 metrů dál.

Greg Van Avermaet tedy vyhrál závod E3 Harelbeke a je to jeho první výhra na tomto závodě a první belgická od roku 2012, kdy se radoval Tom Boonen.

[cyklostat id=“Record-Bank-E3-Harelbeke“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“E3 Harelbeke 2017″]