Victor Lafay v překvapivém útoku ve 2. etapě Tour de France 2023.

nabor

Kde se vzal, tu se vzal – Victor Lafay vyhrál 2. etapu Tour de France, když nachytal unavené domestiky Jumba na švestkách. Tým Cofidis tak získal worldtourové vítězství po dlouhých 15 letech. Ve žlutém zůstává Adam Yates (UAE Team Emirates), Tadej Pogačar je druhý a už získal 11 bonusových vteřin na Jonase Vingegaarda (Jumbo-Visma).

Etapa se odehrávala opět v Baskicku, mezi městy Vitoria (Gasteiz) a San Sebastian, na trati dlouhé 209 km. Ve svých druhých dvou třetinách zahrnovala dvě stoupání 3. kategorie, dvě 4. kategorie, a před cílem stoupání 2. kategorie Jaizkibel, známé ze španělské klasiky San Sebastian. Po něm ovšem následoval ještě sjezd a několik kilometrů roviny s posledním brdkem.

Jezdec v puntíkatém dresu Neilson Powless (EF Education-EasyPost) se opět dostal do denního úniku a vybojoval další body do vrchařské soutěže, ve které stále vede, po dnešku o 4 body před Tadejem Pogačarem. S Američanem jeli v úniku Edvald Boason Hagen (TotalEnergies) a Rémi Cavagna (Soudal-QuickStep), ale oba ho opustili dávno před nájezdem na Jaizkibel.

30 km před cílem měl Powless náskok na peloton stále celé 2 minuty. Ve stoupání na Jaizkibel (8 km do průměrných 5,3%) však jeho dobrodružství pomalu končilo a dojet byl 2,6 km pod vrcholem. Druhá polovina kopce se zvedala až přes 7%, což se ukázalo osudným pro některé favority dojezdu – Mathieu Van der Poela (Alpecin-Deceuninck), Juliana Alaphilippa (QuickStep) nebo Thibauta Pinota (Groupama-FDJ).

Za vrcholem najížděla do rozhodujících 15 kilometrů zhruba 20tičlenná skupina. Čelo si kontrolovali především čtyři jezdci Jumbo-Visma, přičemž hlavně Wout van Aert byl velkým favoritem na etapové vítězství. Dokázali pokrýt riskantní nástup Pella Bilbaa (Bahrain-Victorious) už ve sjezdu, pak další útok Toma Pidcocka (Ineos-Grenadiers). Ale kilometr před cílem přišel zezadu náhlý útok Victora Lafaye. Tiesj Benoot a Wilco Keldermann v černožlutých dresech se po sobě párkrát podívali a prozatím nijak nereagovali. Lafayemu v sólovém téměř-spurtu sice začaly docházet síly, ale ukazatele s 500m… 400m… do cíle ho hnaly dál a dotírajícího Wouta van Aerta nakonec udržel za svými zády.

Tadej Pogačar si opět dojel pro bonusové vteřiny za 3. místo.

/zdroj obrázku: Getty Images, procyclingstats/